Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Czy muszę mieć dwa orzeczenia do pracy?

18.09.2016
Autor: Iwona

Podjęłam pracę na umowę o pracę, mam orzeczenie ZUS o częściowej niezdolności do pracy. Czy aby dostać dodatkowy urlop w pracy i dodatkową przerwę, muszę mieć orzeczenie o niepełnosprawności? Dodam, że na rencie jestem 3. rok, mam stwierdzoną schizofrenię. Proszę o pomoc. Iwona

Szanowna Pani,

Orzeczenie o częściowej niezdolności do pracy jest równoważne z orzeczeniem o lekkim stopniu niepełnosprawności, a w myśl przepisów Ustawy o rehabilitacji, urlop dodatkowy przysługuje wyłącznie osobom zaliczonym do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności.

Natomiast w myśl art. 134 Kodeksu pracy, jeżeli dobowy wymiar czasu pracy pracownika wynosi co najmniej 6 godzin, to pracownik ma prawo do przerwy w pracy trwającej co najmniej 15 minut, wliczanej do czasu pracy. Niezależnie od tego uprawnienia, osoba niepełnosprawna ma prawo do dodatkowej przerwy w pracy, którą wykorzystać może na gimnastykę usprawniającą lub wypoczynek. Czas takiej dodatkowej przerwy wynosi 15 minut i jest wliczany do czasu pracy. Zatem jeśli jest Pani zatrudniona na cały etat, to przysługuje Pani dodatkowa przerwa w pracy.

Ponieważ orzeczenia o stopniu niepełnosprawności, wydawane przez miejski zespół orzekania o niepełnosprawności, są orzekane na podstawie innych przepisów i do innych celów niż orzeczenie wydawane przez ZUS, dlatego być może warto, by Pani uzyskała orzeczenie o stopniu niepełnosprawności.

Więcej informacji dotyczących uprawnień pracowniczych osób z niepełnosprawnością znajdzie Pani m.in. na naszym portalu.

Z poważaniem,

Ewa Szymczuk, doradca socjalny w Centrum Integracja w Warszawie

Prawy panel

Sonda

Jak w tym roku spędzisz wakacje?

Biuletyn

Wspierają nas