Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Poradnik dla dzieci Króliczki Tosi

29.08.2016
Autor: Magdalena Gajda, fot. okładka przewodnika pt. „Cewnikowanie wcale nie jest takie trudne”
ilustracja: od lewej dziewczynka na wózku, królik z balonikiem i chłopczyk na wózku

Przedstawiamy Króliczkę Tosię i jej przyjaciół: Hanię i Adasia. To trójka bohaterów poradnika pt. „Cewnikowanie wcale nie jest takie trudne”. Wspólnie uczą dzieci z różnymi dysfunkcjami układu moczowego jak samodzielnie opróżniać pęcherz przy pomocy cewnika.

Mini-przewodnik pt. „Cewnikowanie wcale nie jest trudne” przeznaczony jest dla dzieci w wielu szkolnym. Zarówno tych, które już same wykonują procedurę samocewnikowania, jak i dla tych, które chcą się jej nauczyć.

Przewodnik przygotowano w postaci książeczki z barwnymi, wyraźnymi rysunkami, wskazującymi w sposób naturalny różnice w zewnętrznej budowie anatomicznej dróg moczowych dziewczynki i chłopca. Teksty napisane są prostym, zrozumiałym dla dziecka, ale nie dziecinnym językiem. Poradnikiem mogą z powodzeniem wspierać się także rodzice, którzy chcą wytłumaczyć przedszkolakom na czym polega samocewnikowanie.

Prosto, jasno i konkretnie

Poradnik „Cewnikowanie wcale nie jest trudne” składa się z czterech części.

W pierwszej Króliczka Tosia tłumaczy czym jest mocz i jak działa pęcherz moczowy.

W drugiej części, przyjaciółka Tosi – Hania, dziewczynka poruszająca się na wózku, wyjaśnia krok po kroku jak przebiega cewnikowanie u dziewczynek z wykorzystaniem metody lusterka. Mocuje się je do uda tak, aby swobodnie widzieć wejście do cewki moczowej.

W trzeciej części procedurę samocewnikowania dla chłopców wyjaśnia Adaś, który również porusza się na wózku. Autorzy poradnika w obydwu częściach zawierają wiele praktycznych porad dotyczących m.in. wyjęcia cewnika z jednorazowego opakowania i higieny miejsc intymnych.

W czwartej część poradnika o cewnikowaniu dla dzieci, Króliczka Tosia odpowiada na najczęstsze problemy, które wiążą się z procedurą samocewnikowania, np. co zrobić gdy cewnik wypadnie na podłogę, czy można użyć cewnika, który był w otwartym opakowaniu, co zrobić, gdy cewnik nie chce wejść głębiej itp.

W poradniku umieszczona została także podręczna tabela z wymiarami jednorazowych cewników hydrofilowych SpeediCath. A my wraz z autorami poradnika „Cewnikowanie wcale nie jest trudne” przypominamy: „Drodzy rodzice! Pamiętajcie, że zabieg samocewnikowania musi być zawsze przeprowadzany za zgodą i zgodnie z instrukcjami lekarza. Instrukcje zawarte w tej książeczce stanowią jedynie uzupełnienie porad otrzymanych wcześniej od lekarza.”

Poradnik jest do pobrania w PDF-ie na stronie Coloplast.pl.

 

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Czy w Twojej miejscowości jest obiekt zasługujący na wyróżnienie w konkursie Lider Dostępności?

Biuletyn

Wspierają nas