Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Odliczenie od podatku hipoterapii

18.09.2016
Autor: P.

Witam. Mam córkę z zespołem Aspergera, z orzeczeniem o niepełnosprawności do 16. roku życia. Chciałabym się dowiedzieć, czy jest możliwość dofinansowania do jazdy konnej z elementami hipoterapii, niestety ośrodek nie posiada hipoterapii. Czy ewentualnie mogę odliczyć faktury przy rozliczeniu rocznym PIT? Z góry dziękuję za odpowiedź. Z góry dziękuję za pomoc.

Szanowna Pani,

Niestety nie wiemy, gdzie Pani mieszka, dlatego nie wiemy też, dokąd Panią możemy skierować, by uzyskała Pani dofinansowanie do zajęć z hipoterapii. Często organizatorzy terapii pozyskują środki tak, by dla uczestników zajęcia odbywały się bezpłatnie lub z niewielką odpłatnością.

Odliczeniu od dochodów podlegają wydatki poniesione na odpłatność za pobyt na leczeniu w zakładzie lecznictwa uzdrowiskowego, za pobyt w zakładzie  rehabilitacji leczniczej, zakładach opiekuńczo-leczniczych i pielęgnacyjno-opiekuńczych oraz odpłatność za zabiegi rehabilitacyjne.

Ponieważ hipoterapia jest formą rehabilitacji psychoruchowej, to wg naszej opinii możliwe jest odliczenie tego wydatku (ale już samych lekcji jazdy konnej nie).

Ze względu jednak na zmieniające się interpretacje przepisów dotyczących rozliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych, proponujemy kontakt z Krajową Informacją Podatkową.

Z poważaniem,

Ewa Szymczuk, doradca socjalny w Centrum Integracja w Warszawie

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas