Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Praca 8-godzinna zamiast 7 godzin. Dodatkowe wynagrodzenie?

18.09.2016
Autor: A.

Proszę o informację, czy jeżeli jestem osobą ze znacznym stopniem niepełnosprawności i mam zaświadczenie od lekarza, że mogę pracować 8 godzin dziennie i 40 tygodniowo, to czy mogę pracować 8 godzin pomimo, że przepisy mówią o 7-godzinnym czasie pracy? Czy w związku z tym należy się od pracodawcy dodatkowe wynagrodzenie za tę ósmą godzinę pracy?

Szanowny Panie,

W myśl przepisów Ustawy o rehabilitacji, czas pracy osoby niepełnosprawnej nie może przekraczać 8 godzin na dobę i 40 godzin tygodniowo, a czas pracy osoby niepełnosprawnej zaliczonej do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności nie może przekraczać 7 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo. W przepisach przewidziano wyjątek: m.in. skróconej normy czasu pracy nie stosuje się, gdy na wniosek osoby zatrudnionej lekarz przeprowadzający badania profilaktyczne pracowników lub w razie jego braku lekarz sprawujący opiekę nad tą osobą wyrazi na to zgodę.

Zatem jeśli zrezygnował Pan ze skróconej normy czasu pracy, a lekarz medycyny pracy wyraził na to zgodę, Pański czas pracy wynika z przepisów Kodeksu pracy, tj. wynosi 8 godzin na dobę i 40 tygodniowo, a więc ósma godzina pracy nie jest godziną nadliczbową.

Z poważaniem,

Ewa Szymczuk, doradca socjalny z Centrum Integracja w Warszawie

Prawy panel

Sonda

Jak angażujesz się w wybory parlamentarne?

Biuletyn

Wspierają nas