Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Odsetki od zaległego świadczenia rentowego

09.09.2016
Autor: W.

Po dwuletniej batalii z ZUS, Sąd przyznał mi prawo do renty od 07-2014 roku. Zgodnie z decyzją Sądu, wypłacono mi zaległe świadczenia, jednak bez odsetek. W wyroku Sądu nie było o nich mowy, to fakt. Jednak tematem sprawy rozpoczętej dwa lata temu, zapoczątkowanej moim odwołaniem od orzeczenia ZUS, które Sąd otrzymał za posrednictwem ZUS-u, było prawo do świadczenia, ktorego mi odmówiono. O to chodziło i nie przyszlo mi wtedy do głowy, że z puntu widzenia finasowego o tych odsetkach należy wspomnieć. ZUS wykonał wyrok skrupulatnie. Niemniej jednak odsetki za dwa lata stanowią dla mnie sporą sumę i chciałabym się o nie upomnieć. Jak to zrobić? Na co się powołać, żeby ZUS nie zasłonił się wyrokiem Sądu? Dodam, że nie nastąpiły żadne dodatkowe przesłanki, które wpłynęły na decyzję Sądu. Dwaj biegli lekarze sadowi (drugiego zażądał ZUS) orzekli to samo, podtrzymując opinię lekarza ze złożonego przeze mnie wniosku. Z góry dziękuję za pomoc.

Szanowna Pani,

Powinna Pani złożyć wniosek do ZUS o wypłatę zaległych odsetek z tytułu opóźnienia w wypłacie należnej renty. Prawdopodobnie ZUS decyzją odmówi wypłaty odsetek. Wtedy powinna Pani złożyć odwołanie do Sądu zgodnie z pouczeniem, które powinno się znaleźć na decyzji ZUS.

Pomocna w tym wypadku może być uchwała Sądu Najwyższego z dnia 24 marca 2011 r., sygn. akt I UZP 2/11, zgodnie z którą „Brak orzeczenia organu odwoławczego o odpowiedzialności organu rentowego za nieustalenie ostatniej okoliczności niezbędnej do wydania decyzji nie pozbawia ubezpieczonego prawa do odsetek za opóźnienie w wypłacie świadczenia”.

Z poważaniem,

Grzegorz Jaroszczyk, prawnik

Prawy panel

Sonda

Co zapamiętałaś/-eś z ostatniej komisji orzekającej o niepełnosprawności – Twojej lub Twojego dziecka?

Biuletyn

Wspierają nas