Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Sanok: ruszają OD-WAŻNE warsztaty pt. „Zdrowo jem i ruszam się!”

22.08.2016
Autor: inf. pras.
fragment plakatu zachęcającego do udziału w wydarzeniu - talerz z jedzeniem

Czy produkty „eko” i „bio” są rzeczywiście naturalne? Czy tylko cukier i sól sprzyjają chorobie otyłości? Jak wybrać rzetelnego dietetyka? I czy można ćwiczyć na… krześle? Na te i inne pytania odpowiedzą specjaliści Fundacji Osób Chorych na Otyłość OD-WAGA podczas II OD-WAŻNYCH Warsztatów Informacyjnych, które odbędą się we wtorek 23 sierpnia br., o godz. 17 w sali Klubu „Górnik” w Sanoku, przy ul. Grzegorza 2. Udział w warsztatach jest bezpłatny.

O otyłości mówi się, że to choroba nieprzewidywalna. Nie uznaje wieku, płci, statusu społecznego, poziomu wykształcenia. Może „dopaść” i człowieka zamożnego i biednego, i profesora wyższej uczelni, i urzędnika i pracownika budowlanego. Bo otyłość nie powstaje tylko wtedy, gdy jemy za dużo hamburgerów i chipsów. To jest mit! Konserwanty, „polepszacze” smaku, sztuczne substancje barwiące – oto czym jest „napakowane” nasze codzienne jedzenie. Można „utyć” nawet i od białego sera jeśli do przedłużenia jego trwałości użyto „chemii”, która spowoduje zakłócenia w pracy organizmu. Lista produktów żywieniowych i ich składników, które mogą wywołać chorobę otyłości wciąż rośnie.

Bądź zdrowy!

Porzućmy złudzenia. Przy obecnym rozwoju naszej cywilizacji powrót do naturalnego żywienia nie jest możliwy. Ale możemy wybierać ze sklepowych półek te produkty, które są dla nas dobre – albo nie dopuszczają do nadwagi, albo pomagają leczyć chorobę otyłości na różnych jej etapach. Jak świadomie robić zakupy, jak deszyfrować etykiety na produktach, o co pytać ulicznych sprzedawców warzyw i owoców, aby mieć pewność, że kupujemy zdrowe produkty?

O tym m.in. opowie dr hab. Ewelina Hallmann, ekspert ds. żywności, Kierownik Zakładu Żywności Ekologicznej Wydziału Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie podczas II OD-WAŻNYCH Warsztatów Informacyjnych realizowanych przez Fundację Osób Chorych na Otyłość OD-WAGA w ramach projektu edukacji zdrowotnej pn. „W Sanoku zdrowo żyjemy z OD-WAGĄ!”, a współfinansowego ze środków gminy miasta Sanok. Dr Hallmann również jest osobą chorą na otyłość, której udało się doprowadzić do redukcji wagi po  zabiegu chirurgii bariatrycznej.

Joanna Drozd, Liderka Grupy Wsparcia Fundacji OD-WAGA woj. podkarpackiego, koordynator wspomnianego projektu, na otyłość choruje od dzieciństwa. Często korzystała z porad dietetycznych, ale przyznaje, że miała trudności z wyborem odpowiedniego specjalisty.

Ćwicz na... krześle

– Zawód dietetyka nie jest w Polsce uregulowany prawnie – mówi Magdalena Gajda, Prezes Fundacji OD-WAGA i Społeczny Rzecznik Praw Osób Chorych na Otyłość. – Często zdarza się, że doradztwem dietetycznym zajmują się osoby „wykształcone” na… kursach korespondencyjnych, a wszystkim chorym na otyłość, bez względu na stopień rozwoju choroby potrafią zalecić tylko sztampową dietę 1000kcal wydrukowaną z internetu i wziąć od nich pieniądze za wizytę.

Podczas zbliżających się warsztatów podpowie gdzie szukać rzetelnych specjalistów ds. żywienia i jak sprawdzać ich kwalifikacje, aby nie dać oszukać.

Czy, aby „schudnąć” trzeba „katować się” godzinami na siłowni, tak jak jest to przedstawiane w amerykańskich programach telewizyjnych? Nieprawda! Ruch jest wsparciem dla zdrowego żywienia i jedną z metod wspierających leczenie otyłości pod warunkiem, że jest rozsądnie dawkowany. Mgr Elżbieta Zapała-Kozioł, licencjonowana instruktorka rekreacji ruchowej i nordic walking, Koordynator Programu „Ruszaj się z OD-WAGĄ!” ma nadzieję, że przekona uczestników warsztatów, że efektywnie ćwiczyć można także w domu na... własnym krześle. Chętnie też opowie o swoich doświadczeniach z chorobą otyłości. Elżbieta schudła 40 kg, gdy zajęła się zawodowo różnymi formami aktywności fizycznej.


Trzecie i ostatnie OD-WAŻNE Warsztaty Informacyjne odbędą się w II połowie października a dotyczyć będą chirurgicznego leczenia otyłości oraz uwarunkowań emocjonalnych i uzależnień w chorobie otyłości.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Czy z powodu pandemii koronawirusa miałaś/-eś problemy z dostaniem się do lekarza, szpitala lub na rehabilitację?

Biuletyn

Wspierają nas