Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Karta parkingowa – jak uzyskać?

19.08.2016
Autor: Alina

Witam. Chciałabym się dowiedzieć, gdzie i jaki wniosek należy złożyć, aby otrzymać kartę parkingową. Dodam również, że osobą niepełnosprawną nie jestem ja osobiście, ale opiekuję się mamą chorą na raka płuc z przerzutami do głowy. Czy można taki wniosek wydrukować z internetu? Pozdrawiam.

Szanowna Pani,

Niestety, z podanych przez Panią informacji nie wiemy, czy Pani Mama posiada orzeczenie o stopniu niepełnosprawności wydane przez miejski/powiatowy zespół orzekania o stopniu niepełnosprawności. Od dnia 1 lipca 2014 r. karta parkingowa przysługuje bowiem osobie niepełnosprawnej zaliczonej do znacznego albo umiarkowanego stopnia niepełnosprawności (na podstawie wydanego od dnia 1 lipca 2014 r. orzeczenia o stopniu niepełnosprawności) mającej znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się. Przy czym w przypadku osób zaliczonych do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności, wskazanie do karty parkingowej będą mogły uzyskać wyłącznie osoby mające zarówno znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się, jak i przyczynę niepełnosprawności oznaczoną symbolem 04-O (choroby narządu wzroku), 05-R (upośledzenie narządu ruchu) lub 10-N (choroba neurologiczna).

Zatem jeśli Pani Mama ma orzeczenie o stopniu niepełnosprawności spełniające powyższe kryteria, to wniosek o wydanie karty parkingowej należy złożyć w miejskim/powiatowym zespole orzekania o niepełnosprawności.

Natomiast jeżeli Pani Mama nie posiada ww. orzeczenia, to konieczne będzie najpierw uzyskanie orzeczenia o stopniu niepełnosprawności, zawierającego zapisy konieczne do otrzymania karty parkingowej.

Z poważaniem,

Ewa Szymczuk, doradca socjalny w Centrum Integracja w Warszawie

Prawy panel

Sonda

Czy z powodu pandemii koronawirusa miałaś/-eś problemy z dostaniem się do lekarza, szpitala lub na rehabilitację?

Biuletyn

Wspierają nas