Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Dowóz dziecka niepełnosprawnego do szkoły

18.08.2016
Autor: Janusz

W przypadku dowozu dziecka niepełnosprawnego do szkoły prywatnym samochodem, czy należy się zwrot za powrót rodzica do domu i późniejszy kurs rodzica z domu po dziecko do szkoły, ponieważ wójta naszej gminy nie interesuje, czy rodzic wraca do domu, czy przez godziny lekcyjne dziecka rodzic siedzi pod szkołą. Do kogo można się zwrócić z takim problemem.

Szanowna Pani,

Obowiązkiem gminy jest zapewnienie uczniom niepełnosprawnym, których kształcenie i wychowanie odbywa się na podstawie art. 71b u.s.o., bezpłatnego transportu i opieki w czasie przewozu do najbliższej szkoły podstawowej i gimnazjum, a uczniom z niepełnosprawnością ruchową, upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym i znacznym – także do najbliższej szkoły ponadgimnazjalnej, nie dłużej jednak niż do ukończenia 21. roku życia.

Ponadto gmina ma obowiązek zapewnienia dzieciom i młodzieży upośledzonym umysłowo w stopniu głębokim, uczestniczącej w zajęciach rewalidacyjno-wychowawczych, a także dzieciom i młodzieży z upośledzeniem umysłowym z niepełnosprawnościami sprzężonymi, bezpłatnego transportu i opieki w czasie przewozu do ośrodka umożliwiającego tym dzieciom realizację obowiązku szkolnego i obowiązku nauki, nie dłużej jednak niż do ukończenia 25. roku życia.

W przypadku, gdy dowożenie ucznia i opieka jest zapewniona przez rodziców, opiekunów lub opiekunów prawnych, gmina ma obowiązek zwrotu kosztów przejazdu ucznia oraz jego opiekuna do szkoły lub ośrodka na zasadach określonych w umowie zawartej pomiędzy wójtem (burmistrzem, prezydentem miasta) a rodzicami, opiekunami lub opiekunami prawnymi ucznia.

Jednak przepisy nie precyzują, czy gmina ma obowiązek zwracać koszty związane z powrotem opiekuna do domu po odwiezieniu dziecka i z powrotem po dziecko.

Proponujemy kontakt z punktem konsultacyjnym, prowadzonym przez Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom z Ukrytymi Niepełnosprawnościami im. Hansa Aspergera „Nie-Grzeczne Dzieci” – e-mail: biuro@wszystkojasne.waw.pl, tel.: 881 482 073.

Z poważaniem,

Ewa Szymczuk, doradca socjalny w Centrum Integracja w Warszawie

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas