Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Na jakie świadczenia mogę liczyć?

26.08.2016
Autor: Andrzej

Witam. Mam 39 lat, obecnie nie pracuję, mam umiarkowaną niepełnosprawność, mam cukrzycę typu 2 oraz miałem zawał ciężki, mam również skrzywienie kręgosłupa, żona zarabia nie za dużo, jest zatrudniona na 1/2 etatu, mamy również córkę 10 lat, na jakie świadczenia mogę liczyć, dostajemy na córkę rodzinne oraz 500 plus. Pozdrawiam

Szanowny Panie,

W kwestii starania się o świadczenie, warto udać się do źródła, czyli do najbliższej miejscu zamieszkania jednostki Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej lub też Urzędu Miasta /Gminy, wydziału Spraw Społecznych.

Urzędnik, po zapoznaniu się z Państwa indywidualną sytuacją materialno-bytowo-socjalną, przedstawi, jakie istnieją możliwości w uzyskaniu przez Państwa świadczenia. Wyjaśni celowość ewentualnego świadczenia, procedury jego przyznania oraz jakie wymogi należy spełnić, by je uzyskać.

Niestety, nie posiadam wszystkich niezbędnych informacji, np. jakie są Państwa dochody, bym mogła Panu bezpośrednio odpowiedzi, jakie konkretnie świadczenie jest odpowiednie w Państwa sytuacji, ale warto zapoznać się ze stroną Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej, gdzie najdzie Pan wiele cennych informacji o świadczeniach, procedurach i kryteriach, jakie należy spełnić, by móc uzyskać konkretne świadczenie. Wówczas samodzielnie będziecie mogli Państwo ocenić, jakie świadczenie jest adekwatne i czy warto się o nie starać.

Informacje o pomocy społecznej na stronie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Rodzaje i wysokość świadczeń rodzinnych, kryteria uzyskania.

Świadczenia opiekuńcze.


Podstawa prawna:

  • Ustawa z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz.U. 2015 poz. 114)
  • Rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 8 grudnia 2015 r. w sprawie postępowania w sprawach o świadczenia rodzinne (Dz.U. 2015 poz. 2284)

Z poważaniem

Anna Dobkowska, specjalista ds. osób z niepełnosprawnością w Centrum Integracja w Gdyni

Prawy panel

Sonda

Jak angażujesz się w wybory parlamentarne?

Biuletyn

Wspierają nas