Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Rehabilitacja domowa

14.08.2016
Autor: Elwira

Dzień dobry, mam następujące pytanie. Moja Mama, lat 97, jest po udarze i zawale w 2014 roku. Obecnie przebywa pod opieką opiekunki całodobowej u siebie w [miasto do wiad. red.]. Pomimo wieku, porusza się z balkonikiem. Ma orzeczony znaczny stopień niepełnosprawności i w orzeczeniu jest, że należy się jej rehabilitacja. Chciałabym zapytać, czy istnieje taka możliwość, i to w domu? Jeżeli tak, to jakie należy podjąć kroki? Pozdrawiam, Elwira

Szanowna Pani,

Zgodnie z przepisami, w skład świadczeń gwarantowanych realizowanych w warunkach domowych wchodzi:

 1. Porada lekarska rehabilitacyjna.
 2. Fizjoterapia domowa realizowana przez:
  1. wizytę fizjoterapeutyczną,
  2. zabieg fizjoterapeutyczny.

Skierowanie na rehabilitację może być wystawione przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej lub specjalistę:

 • rehabilitacji w chorobach narządu ruchu lub rehabilitacji ogólnej,
 • lub rehabilitacji medycznej, medycyny fizykalnej i balneoklimatologii,
 • lub fizjoterapii i balneoklimatologii,
 • lub balneoklimatologii i medycyny fizykalnej,
 • lub balneologii,
 • lub balneologii i medycyny fizykalnej, reumatologii, neurologii, neurochirurgii lub neurochirurgii i neurotraumatologii, chirurgii lub chirurgii ogólnej, chirurgii ortopedycznej lub chirurgii urazowo-ortopedycznej,
 • lub ortopedii i traumatologii lub ortopedii traumatologii narządu ruchu.

Pacjent powinien zarejestrować skierowanie w wybranym gabinecie, zakładzie rehabilitacji lub fizjoterapii nie później niż 30 dni od dnia od jego wystawienia.

Czas trwania rehabilitacji realizowanej w warunkach domowych dla jednego pacjenta wynosi do 80 dni zabiegowych w roku kalendarzowym oraz nie więcej niż 5 zabiegów dziennie. W przypadku uzasadnionym względami medycznymi i koniecznością osiągnięcia celu leczniczego, czas trwania rehabilitacji może zostać przedłużony decyzją lekarza zlecającego zabiegi, za pisemną zgodą dyrektora właściwego oddziału wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia.

Informacje, które gabinety realizują tego rodzaju świadczenia, może Pani uzyskać bądź od lekarza rodzinnego, bądź w oddziale NFZ.

Z poważaniem,

Ewa Szymczuk, doradca socjalny w Centrum Integracja w Warszawie

Prawy panel

Sonda

Czas pracy osoby z niepełnosprawnością nie może przekraczać 8 godzin na dobę, a przy stopniu znacznym lub umiarkowanym – 7 godzin. Czy słusznie nie stosuje się tych zasad m.in. do osób zatrudnionych w ochronie?

Biuletyn

Wspierają nas