Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Zapytanie o pierwszy urlop dodatkowy

01.08.2016
Autor: L.

Dzień dobry. Bardzo proszę o wyjaśnienie, ile mogę wykorzystać pierwszego urlopu dodatkowego, jeżeli z końcem lipca 2016 odchodzę na emeryturę. Orzeczenie o stopniu znacznym niepełnosprawności z dnia 22.06.2015. Zakład powiadomiłam dnia 07.07.2015. Prawo do pierwszego urlopu nabyłam 23.06.2016 r. 1. Czy zakład pracy może mi przeliczyć proporcjonalnie, tzn 7/12 x 10 dni = 5, 83 tj. 6 dni? Czy jest to urlop nabywany z dołu i przysługuje w pełnym wymiarze? 2. Czy zakład może mi wliczyć ten pierwszy dodatkowy urlop w rozliczeniu za wykorzystany urlop podstawowy w wymiarze wyższym niż proporcjonalny, wykorzystałam 23 dni/z 26 dni do dnia 14.06.2016, ponieważ nie podjęłam jeszcze decyzji o przejściu na emeryturę. Z poważaniem

Szanowna Pani,

W myśl obowiązujących przepisów, prawo do pierwszego urlopu dodatkowego osoba niepełnosprawna nabywa po przepracowaniu jednego roku po dniu zaliczenia jej do jednego ze stopni niepełnosprawności. Za dzień zaliczenia do stopnia niepełnosprawności należy uznać dzień posiedzenia zespołu orzekającego (data wydania orzeczenia).

Pierwszy dodatkowy urlop osoba niepełnosprawna nabywa w całości, nawet jeżeli uzyska do niego prawo dopiero w grudniu danego roku. Wynika to z brzmienia art. 19 ust. 1 ustawy o rehabilitacji: „Prawo do pierwszego urlopu dodatkowego osoba ta nabywa po przepracowaniu jednego roku po dniu zaliczenia jej do jednego z tych stopni niepełnosprawności”. Prawo do kolejnego dodatkowego urlopu wypoczynkowego osoba zaliczona do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności nabywa z dniem 1 stycznia każdego roku kalendarzowego, o ile pozostaje w zatrudnieniu.

Z poważaniem,

Ewa Szymczuk, doradca socjalny w Centrum Integracja w Warszawie

Prawy panel

Sonda

Czy Twoim zdaniem dzieci powinny wrócić do szkoły we wrześniu?

Biuletyn

Wspierają nas