Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Praca lub jakikolwiek pomysł na utrzymanie się

28.07.2016
Autor: Artur

Witam, piszę w imieniu dziewczyny z porażeniem mózgowym. Stara się sama utrzymać, ale nie może znaleźć pracy w Gdańsku, gdzie mieszka. Ma rentę, ale nie jest ona wystarczająca, aby się utrzymać. Mimo orzeczenia o grupie, nie może znaleźć pracy już od kilku miesięcy. Jakieś pomysły?

Szanowny Panie,

Poszukiwanie zatrudnienia nie należy do łatwych rzeczy dla każdego, kto próbuje swoich sił na rynku pracy. Zwłaszcza aktywizacja zawodowa osoby, która zmaga się z niepełnosprawnością, jak i różnymi przeciwnościami, barierami codziennego funkcjonowania, aby stać się osobą w miarę możliwości aktywną i samodzielną, niezależną. Niewątpliwie celem każdego dorosłego człowieka jest praca, która daje poczucie bezpieczeństwa i stabilizacji. Jednak to poszukiwanie, by było skuteczne, wymaga często wsparcia starań samej zainteresowanej osoby, jak i wsparcia specjalistów, np.: doradcy zawodowego (do wyznaczenia indywidualnej ścieżki zawodowej), psychologa (do zbadania predyspozycji zawodowych) oraz pośrednika pracy (który pomoże w poszukiwaniu odpowiedniego zatrudnienia, dostosowanego do możliwości i potrzeb danej osoby). Trudno tu mówić o „pomysłach na pracę”, ponieważ „rynek pracy, to nie kuchnia z przepisami na pracę”.

Przede wszystkim należy zacząć od konkretów. Sama osoba zainteresowana, jeżeli ma problemy w poszukiwaniu pracy, powinna zgłosić się do jednej z trójmiejskich organizacji, działających na rzecz aktywizacji zawodowej osób niepełnosprawnych. Takich organizacji jest co najmniej kilka.

Jedną z organizacji jest nasze Centrum Integracja Gdynia, mieszczące się przy ul. Traugutta 2, 81-388 Gdynia. Czynne od poniedziałku do piątku od 8:00 do 16:00. Tel. kontaktowy: 505 606 776, e-mail: gdynia@integracja.org

Wskazany jest wcześniejszy kontakt telefoniczny w celu umówienia spotkania rejestracyjnego do konkretnego programu aktywizacji zawodowej.

Na chwilę obecną w Centrum Integracja w Gdyni realizowane są następujące projekty:

  • „Cel – Praca! – efektywna aktywizacja zawodowa osób z niepełnosprawnością”,
  • „Sprawni w pracy 2016”,
  • „Informacja w Integracji”.

Z poważaniem,

Anna Dobkowska, specjalista ds. osób z niepełnosprawnością w Centrum Integracja w Gdyni

Prawy panel

Sonda

Czy skorzystasz z usług asystenta osobistego w Twoim mieście/gminie?

Biuletyn

Wspierają nas