Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

„Yes, I can!”. Niesamowity brytyjski spot

15.07.2016
Autor: Tomasz Przybyszewski, fot. YouTube/Channel 4
Wyścig zawodników na wózkach. Wśród nich ubrany w garnitur i kapelusz śpiewający mężczyzna na wózku

Rozpoczyna perkusista grający nogami, zaraz po jego „solówce” widzimy całą orkiestrę złożoną z osób z różnymi niepełnosprawnościami. „Yes, I can!” (ang. „Tak, mogę!”) – śpiewa wokalista poruszający się na wózku. Dowodem na jego słowa są niezwykle efektownie pokazane występy paraolimpijczyków, a także... codzienne życie osób z niepełnosprawnością. Ten teledysk brytyjskiego Channel 4 to nie tylko kolejna efektowna kampania. To zapowiedź transmisji na żywo z tegorocznych Igrzysk Paraolimpijskich w Rio de Janeiro (7-18 września 2016 r.).

Jednonożny skoczek wzwyż, pracująca w biurze sekretarka bez rąk, zderzający się z ogromnym impetem rugbyści na wózkach, stepujący mężczyzna z protezą nogi, niewidomi piłkarze, osoba z niepełnosprawnością intelektualną trzymająca dyplom wyższej uczelni... To tylko niektóre z obrazków, które ilustrują powtarzaną w teledysku jak mantrę frazę „Yes, I can!”. Jednym z uczestników teledysku jest ślizgający się sportowym autem Bartek Ostałowski, który kierownicę obsługuje nogami.

Sukces sprzed 4 lat

Brytyjska publiczna telewizja Channel 4 nie od dziś zachwyca podejściem do sportu paraolimpijskiego. Sportowcy z niepełnosprawnością to dla nich Superludzie, którzy pierwszy raz zaprezentowani zostali przed Igrzyskami Paraolimpijskimi w Londynie w 2012 r. Ówczesna kampania „Meet the Superhumans” (ang. „Poznaj Superludzi”) osiągnęła ogromny sukces.

Według badań, przed zaprezentowaniem kampanii paraolimpiada była Brytyjczykom obojętna, czekało na nią jedynie 14 proc. społeczeństwa. Po igrzyskach, poprzedzonych kampanią, 85 proc. ankietowanych twierdziło, że sportowcy z niepełnosprawnością są tak samo utalentowani, jak zawodnicy pełnosprawni, a 72 proc. widzów uważało, że paraolimpiada jest w tym samym stopniu ekscytująca, jak olimpiada.

Warto jednak podkreślić, że Channel 4, wraz z innymi brytyjskimi stacjami, pokazała na żywo ponad 150 godzin Igrzysk Paraolimpijskich w Londynie. Efektem była rekordowa oglądalność. Ceremonię otwarcia zobaczyło 11,6 mln ludzi, a 49 proc. widzów po raz pierwszy na żywo śledziło zawody sportowców z niepełnosprawnością.

700 godzin relacji

W nowym teledysku przed Igrzyskami Paraolimpijskimi w Rio wystąpiło 120 osób z różnymi niepełnosprawnościami. Ich sportowe wyczyny i obrazki z życia codziennego udowadniają powtarzaną wciąż w piosence frazę „Tak, mogę!”. Teledysk nie jest jednak tylko sztuką dla sztuki.

Telewizja Channel 4 zapowiedziała prawdziwą ofensywę medialną na Igrzyska Paraolimpijskie w Rio. Jak przyznają jej włodarze, będzie to jedna z najbardziej ambitnych operacji w historii Channel 4 w kontekście transmisji na żywo. Plan przewiduje aż 700 godzin relacji na wszystkich platformach, w tym online, z tego w telewizji zaprezentowane zostaną m.in. ceremonie otwarcia i zamknięcia igrzysk, a także niemal 120 godzin sportu na żywo.

W składzie telewizyjnej ekipy znajdzie się 26 osób z niepełnosprawnością, które stanowić będą niemal 2/3 sprawozdawców – m.in. ze znanym z serialu „Breaking Bad” aktorem RJ Mittem czy byłym komandosem JJ Chalmersem. Brytyjczycy zadbali też o dostępność dla osób z różnymi niepełnosprawnościami. Transmisje ceremonii otwarcia i zamknięcia będą opatrzone napisami, tłumaczeniem na język migowy oraz audiodeskrypcją.

Warto przypomnieć, że także Telewizja Polska po raz pierwszy kupiła prawa do transmisji Igrzysk Paraolimpijskich. TVP planuje relacje na żywo, a także materiały specjalnych wysłanników. Nie będzie to na pewno 700 godzin relacji, ale warto pamiętać, że jeszcze niedawno transmisje na żywo z igrzysk paraolimpijskich były jedynie marzeniem...

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Czy nosisz maseczkę?

Biuletyn

Wspierają nas