Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Karta parkingowa dla brata

17.07.2016
Autor: H.

Witam, mam następujące pytanie: jestem bratem inwalidy o stopniu całkowitym, chciałbym otrzymać kartę postojową, gdyż jeżdżę do lekarzy, na badania oraz turystycznie. Wielokrotnie muszę rozkładać wózek inwalidzki i zaczyna się problem, bo muszę mieć miejsce, by go złożyć, poza tym drzwi samochodu otworzyć na oścież. Reasumując: kłopot. I pytanie moje jest takie: czy mogę taką kartę otrzymać i jak i gdzie to załatwić, proszę o poradę, dziękuję

Szanowny Panie,

Niestety, nie mamy pełnych informacji, np. kiedy zostało wydane orzeczenie Pańskiego Brata, przez jaką instytucję itp.

To o tyle ważne, że obecnie karta parkingowa wydawana jest osobie niepełnosprawnej zaliczonej do znacznego albo umiarkowanego stopnia niepełnosprawności na podstawie orzeczenia o stopniu niepełnosprawności, wydanego po 1 lipca 2014 r., mającej znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się. Przy czym w przypadku osób zaliczonych do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności wskazanie do karty parkingowej mogą uzyskać wyłącznie osoby mające zarówno znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się, jak i przyczynę niepełnosprawności oznaczoną symbolem 04-O (choroby narządu wzroku), 05-R (upośledzenie narządu ruchu) lub 10-N (choroba neurologiczna).

Więcej informacji na temat karty parkingowej znajdzie Pan na naszym portalu.

Jeśli Pański brat ma takie orzeczenie, to wniosek o wydanie karty parkingowej należy złożyć w Powiatowym Zespole Orzekania o Niepełnosprawności w miejscu zamieszkania. Natomiast jeśli orzeczenie nie spełnia ww. kryteriów to najpierw należy złożyć wniosek o wydanie orzeczenia o stopniu niepełnosprawności w Powiatowym Zespole Orzekania o Niepełnosprawności i dopiero po uzyskaniu orzeczenia zawierającego wymagane zapisy będzie można złożyć wniosek o wydanie karty parkingowej.

Informacje na temat orzekania o stopniu niepełnosprawności znajdzie Pan na naszym portalu.

Z poważaniem,

Ewa Szymczuk, doradca socjalny w Centrum Integracja w Warszawie

Prawy panel

Sonda

Czy Twoim zdaniem dzieci powinny wrócić do szkoły we wrześniu?

Biuletyn

Wspierają nas