Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Praca w ochronie na linii kas – ile przerwy

18.07.2016
Autor: Małgorzata

Proszę o odpowiedź, ile należy się przerwy, jeżeli czas pracy wynosi 12 godzin w ochronie na linii kas w markecie? Praca przez 12 godzin na nogach, nie można usiąść. Mam umiarkowany stopień niepełnosprawności.

Szanowna Pani,

Przepisy prawa pracy przewidują różne rodzaje przerw – część z nich przysługuje wszystkim zatrudnionym pracownikom, a niektóre zależne są od czasu pracy, specyfiki powierzonych obowiązków lub szczególnych właściwości konkretnych pracowników. Możliwe jest też więc spełnienie kilku kryteriów uprawniających do przerwy, a w pewnych okolicznościach pracownik sam będzie mógł zadecydować o przerwaniu swojej pracy lub nieskorzystaniu z przewidzianej przez pracodawcę przerwy.

W Pani przypadku możemy mówić o przerwie tzw. śniadaniowej, 15-minutowej (art. 134 Kodeksu pracy).

Przerwa przysługuje pracownikom nie tylko w podstawowym systemie czasu pracy, ale również np. w równoważnym, w którym dopuszczalne jest przedłużenie dobowego wymiaru czasu pracy, tak jak w Pani przypadku do 12 godzin. Jako że przepisy nie regulują kwestii udzielania przerwy w równoważnym systemie czasu pracy w sposób odmienny, przyjmuje się, że pracownikom wykonującym pracę w tym systemie, przysługuje wyłącznie jedna 15-minutowa przerwa.

Przepisy regulujące przerwę śniadaniowa mają charakter bezwzględnie obowiązujący, tzn. musi ona zostać udzielona, nie ma możliwości jej zamiany na ekwiwalent pieniężny czy przeniesienia na inny dzień pracy. Teoretycznie niedopełnienie tych obowiązków grozi odpowiedzialnością za wykroczenie przeciwko prawom pracownika, ale w praktyce udowodnienie tego faktu będzie trudne, ponieważ przerwy nie są uwzględniane w ewidencji czasu pracy.

Możemy również uwzględnić przerwę dla osoby z niepełnosprawnością, dodatkową, 15 minutową (art. 17 Ustawy o rehabilitacji).

Ustawa o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz o zatrudnianiu osób niepełnosprawnych przyznaje niepełnosprawnemu pracownikowi prawo do dodatkowej, 15-minutowej przerwy, przeznaczanej na gimnastykę lub wypoczynek. Wliczana jest ona również do czasu pracy i całkowicie niezależna od wymiaru czasu pracy. Przysługuje więc każdej zatrudnionej osobie niepełnosprawnej. Pracownik musi jednak udokumentować pracodawcy swoją niepełnosprawność. Bez względu na regulacje wewnątrzzakładowe, mając na uwadze cel regulacji, pracodawca powinien uwzględniać indywidualne potrzeby pracownika niepełnosprawnego. Nie narusza to przepisu art. 134 ustawy z dnia 26 czerwca, 1974 r. – Kodeks pracy.


Podstawa prawna:

  • Kodeks pracy
  • Ustawa z dnia 27 czerwca 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. (Dz.U. 2011 nr 127 poz. 721)

Z poważaniem,

Anna Dobkowska, specjalista ds. osób z niepełnosprawnością w Centrum Integracja w Gdyni

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas