Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Opiekun studenta niepełnosprawnego

01.08.2016
Autor: Rafał

Witam, jestem tegorocznym maturzystą, od października chciałbym podjąć studia zaoczne. Choruję na zanik mięśni Duchanne'a, w związku z czym moje możliwości samodzielnego poruszania się są znacznie utrudnione, aczkolwiek jednocześnie mój stan zdrowia ogólnego jest na tyle dobry, że mogę podjąć dalszą naukę. Problemem jest nie tylko moja choroba, ale i miejsce zamieszkania - wieś oddalona od miejsca mojej ew. szkoły o ok. 120 km. W związku z takową sytuacją potrzebowałbym opiekuna na czas zjazdów w szkole. Opieka musiałaby być jednak pełna, tzn. również sprawy higieniczno-toaletowe czy pomoc w przygotowaniu lub udaniu się na posiłek. Bardzo trudno jest znaleźć jakiekolwiek informacje o osobach świadczących takie usługi. Proszę w miarę możliwości o podpowiedź, gdzie można zwrócić się z takim pytaniem. Czy można starać się ew. o pomoc w finansowaniu takiej osoby? Jeśli tak, to gdzie? Z góry dziękuję za każdą podpowiedź :) Pozdrawiam

Szanowny Panie,

W niektórych uczelniach wyższych przewidziano usługi asystenta studenta z niepełnosprawnością, jednak np. na Uniwersytecie Warszawskim asystenci pomagają w dotarciu na zajęcia, załatwianiu spraw formalnych, ale nie świadczą usług opiekuńczych. W Pańskiej sytuacji potrzebny jest asystent osobisty. Niestety, w obowiązującym systemie nie przewidziano tego rodzaju wsparcia. W niektórych organizacjach czy miastach w ramach projektów takie usługi są świadczone, np. w Warszawie, ale pomocą objęto niewiele osób.

Proponujemy zwrócić się do ośrodka pomocy społecznej w miejscu zamieszkania, może tam będzie możliwe uzyskanie wsparcia.

Polecamy również kontakt z pełnomocnikiem rektora danej uczelni ds. osób niepełnosprawnych. Ich listę znajdzie Pan na naszym portalu.

Z poważaniem,

Ewa Szymczuk, doradca socjalny w Centrum Integracja w Warszawie

Prawy panel

Sonda

Jak angażujesz się w wybory parlamentarne?

Biuletyn

Wspierają nas