Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Stopień umiarkowany – czy należy się renta

24.06.2016
Autor: Wojciech

Ja mam stopień umiarkowany na stałe i należy mi sie jakaś renta? Nie mam nic renty, żadnego zasiłku.

Szanowny Panie,

Niestety, nie podał Pan istotnych i pełnych informacji, które stanowią podstawę do oceny, czy w tym konkretnym przypadku jest szansa starania się o świadczenie rentowe. Nie przedstawił Pan wieku, ewentualnego stażu pracy, czyli lat składkowych i nieskładkowych oraz czasu, kiedy powstała niepełnosprawność.

Proszę pamiętać, że sam fakt posiadania orzeczenia o stopniu niepełnosprawności nie stanowi podstawy do przyznania renty. Na chwilę obecną organem orzekającym, przyznającym i wypłacającym świadczenia rentowe jest Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Zanim złoży Pan wniosek o rentę, należy dokonać oceny, kiedy i w jakich okolicznościach doszło do naruszenia sprawności organizmu oraz czy wypracował Pan odpowiedni staż pracy – od tego zależny jest ewentualny rodzaj renty.

Nie każdy, kto otrzyma orzeczenie o niezdolności do pracy, na jego podstawie otrzyma prawo do świadczenie rentowego.

Pełną informację na temat rodzaju renty oraz kto może się o nią starać i jakie kryteria należy spełnić, przeczytać można bezpośrednio na stronie ZUS:

Więcej informacji o orzekaniu do celów rentowych znajdzie Pan na stronie Biura Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych.

Z poważaniem,

Anna Dobkowska, specjalista ds. osób z niepełnosprawnością w Centrum Integracja w Gdyni

Prawy panel

Sonda

Jak angażujesz się w wybory parlamentarne?

Biuletyn

Wspierają nas