Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Jeśli nie szkoła specjalna, to co?

27.09.2016
Autor: Karolina

Zwracam się z pytaniem do Państwa, jakie są alternatywy dla szkoły specjalnej? Mój syn źle funkcjonuje w klasie 8-osobowej. Często jestem informowana przez nauczyciela, że syn lepiej funkcjonuje, gdy grupa jest mniejsza. Dodam też, że jest najsłabszy intelektualnie w klasie, nie mówi i dodatkowo zaczął dojrzewać, co generuje swego rodzaju problemy. Proszę o podpowiedź, gdzie mogę przenieść syna?

Szanowna Pani,

Rozumiem, że ta sytuacja jest trudna zarówno dla Pani, jak i dla Syna. W momencie, kiedy niepełnosprawność dziecka utrudnia mu funkcjonowanie w szkole specjalnej i nie znajduje ono tam dla siebie dostosowanego wsparcia, warto pomyśleć o przeniesieniu dziecka do Ośrodka Rehabilitacyjno Edukacyjno Wychowawczego (OREW). Ośrodki te są prowadzone przez Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną (PSONI). OREW jest placówką, w której dziecko może spełniać obowiązek szkolny i podejmować aktywność odpowiednią do swoich potrzeb oraz możliwości.

OREW zatrudniają wykwalifikowaną kadrę specjalistów, a ponadto są odpowiednio wyposażone w różnego rodzaju pomoce dydaktyczne oraz sprzęt terapeutyczno-rehabilitacyjny. Działania OREW zapewniają zindywidualizowane podejście do każdego dziecka oraz nowoczesne metody edukacyjne, które mają na celu podniesienie funkcjonowania dzieci i zapewnienie im pełniejszego udziału w codziennym życiu. OREW przyjmuje dzieci od 3 r. ż., posiadające z poradni psychologiczno-pedagogicznej orzeczenie o potrzebie zajęć rewalidacyjno-wychowawczych lub o potrzebie kształcenia specjalnego dla dzieci ze sprzężoną niepełnosprawnością, których rodzice wyrażają wolę podjęcia przez ich dzieci edukacji połączonej z terapią. W przypadku korzystania z rehabilitacji, wymagane jest skierowanie od lekarza rehabilitacji dziecięcej.

Zachęcam Panią do odwiedzenia strony PSONI i skontaktowania się w celu uzyskania informacji o OREW znajdującym się najbliżej Państwa miejsca zamieszkania.

Wiele ciekawych i przydatnych informacji, dotyczących edukacji dzieci z niepełnosprawnością, znajdzie Pani również na stronie Projektu Wszystko jasne.

Z poważaniem,

Adriana Kosicka, Centrum Integracja Gdynia

Prawy panel

Sonda

Jak angażujesz się w wybory parlamentarne?

Biuletyn

Wspierają nas