Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Dwa kierunki studiów i tylko jedno stypendium specjalne. Zdaniem RPO to błąd

20.06.2016
Autor: Beata Rędziak, fot. sxc.hu
czapka studencka

Ponad 24 tys. studentów z niepełnosprawnościami pobierało w 2014 r. stypendium specjalne, z czego 15 tys. nie korzystało z żadnej innej formy pomocy finansowej. Rzecznik Praw Obywatelskich (RPO) wystąpił do Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z pismem w sprawie stypendiów dla studentów z niepełnosprawnością.

Obecnie, zgodnie z prawem, student z niepełnosprawnością nie może pobierać stypendium specjalnego na drugim kierunku studiów, nawet wtedy, gdy niepełnosprawność powstała w trakcie studiów. Nie dostanie go także wtedy, gdy nie był do niego uprawniony na pierwszym kierunku studiów. Według dr. Adama Bodnara, Rzecznika Praw Obywatelskich, taka sytuacja ogranicza szanse tych osób na rynku pracy.

„Bez wątpienia możliwość pobierania stypendium dla osób niepełnosprawnych na drugim i kolejnym kierunku zwiększyłaby możliwości zdobywania dodatkowych kwalifikacji przez osoby z niepełnosprawnościami, co sprzyjałoby wyrównaniu ich szans na rynku pracy” – pisze RPO do ministra.

Wyższe wykształcenie wciąż dla nielicznych

Rzecznik podkreśla, że odsetek osób z niepełnosprawnościami osiągających wykształcenie wyższe jest wciąż znacznie niższy w porównaniu do osób sprawnych i w roku 2014 wynosił 9,8 wobec 27,1 proc. W tym samym roku na polskich uczelniach wyższych studiowało 27 tys. 730 studentów z niepełnosprawnościami – o ponad tysiąc mniej niż w roku 2013.

Komentarz

  • Ostrożność przede wszystkim
    Rafał kiedyś student
    20.06.2016, 13:02
    Popieram, by osoby niepełnosprawne pobierały stypendium specjalne na kilku kierunkach jednocześnie. Jednak trzeba z tym uważać. Pamiętacie pewnie sytuację z 2008 czy 2009 r. kiedy to student z Warmińsko-Mazurskiego zapisał się na kilka kierunków studiów, z każdego pobierał stypendium i mógł żyć godnie. Dlatego proponuję swego rodzaju weryfikację albo zwrot stypendiów w przypadku porzucenia studiów.

Dodaj odpowiedź na komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin
Prawy panel

Wspierają nas