Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Renta z ZUS dla osoby bezdomnej

23.06.2016
Autor: Grzegorz

Witam, posiadam rentę z ZUS od 2000 r., czy jeśli zostanę osobą bezdomną, nadal będę otrzymywał rentę?

Szanowny Panie,

Brak posiadania stałego zameldowania nie powinien stanowić problemu w wypłacie świadczenie rentowego. Również składanie ewentualnego kolejnego wniosku o wyznaczenie komisji orzekającej w zakresie ustalenia niezdolności do pracy, jak i samego świadczenia.

Na żądanie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych należy wskazać wówczas obecny adres zamieszkania/ pobytu czasowego i/ lub adres do korespondencji.

Warto wiedzieć, że trwają prace nad nowelizacja ustawy o zupełnym zniesieniu obowiązku meldunku. Zakłada się, że prace te zostaną zakończone do końca 2017 r., dlatego nowela przesunęła termin zniesienia obowiązku meldunkowego o dwa lata – na 1 stycznia 2018 r.

W razie wątpliwości warto zasięgnąć bezpłatnej porady prawnej w miejscu najbliższemu Pana zamieszkania/ pobytu. W razie konieczności proszę kontaktować się z Centrum Integracja Gdynia, ul. Traugutta 2, 81-388 Gdynia, od poniedziałku do piątku w godz. 8-16, tel.: 505 606 776, e-mail: gdynia@integracja.org


Podstawa prawna:

Ustawa o ewidencji ludności (Dz. U. z 2015 r. poz. 1337) – ustawa przesuwa termin zniesienia obowiązku meldunkowego na dzień 1 stycznia 2018 r.


Z poważaniem,

Anna Dobkowska, specjalista ds. osób z niepełnosprawnością w Centrum Integracja Gdynia

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas