Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Opieka nad niepełnosprawnym kuzynem a świadczenie pielęgnacyjne

20.07.2016
Autor: Aneta

Witam, moje pytanie to: czy mogę zostać rodziną zastępczą spokrewnioną wobec mojego pełnoletniego, niepełnosprawnego, całkowicie ubezwłasnowolnionego kuzyna, którego jestem opiekunem prawnym? Chodzi mi o otrzymanie świadczenia pielęgnacyjnego, bo i tak sprawuję nad nim opiekę, ponieważ jestem jego najbliższą i jedyną rodziną.

Szanowna Pani,

Niestety, podała Pani zbyt mało informacji, dotyczących sytuacji osobistej, rodzinnej, dochodowej i majątkowej. Niepełne informacje są niewystarczające do podanie pełnej i rzeczowej informacji. Istnieje wiele zależności pomiędzy Panią a osobą, której jest Pani opiekunem prawnym, jak również wytyczne/wymagania, co do których należy się wywiązać i spełnić wymogi określone ustawowo.

Pierwszym i najlepszym krokiem będzie skierować się do prawnika, który wnikliwie zapozna się z Pani sytuacją oraz niezbędnymi dokumentami. Dopiero wówczas prawnik będzie mógł poinformować o właściwiej ścieżce postępowania.

Istnieje wiele organizacji pozarządowych, które udzielają bezpłatnych porad prawnych, również działających na rzecz osób z niepełnosprawnością.

W celu uzyskania informacji o najbliższej organizacji w Pani miejscu zamieszkania, można skontaktować się z Centrum Integracja w Gdyni, ul. Traugutta 2, 81-388 Gdynia. Czynne od poniedziałku do piątku od 8:00 do 16:00. Kontakt telefoniczny: 505 606 776 lub e-mail: gdynia@integracja.org

Owocna może być również wizyta u pracownika socjalnego w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej, by dokonał wywiadu środowiskowego i ocenił, czy świadczenie w Pani sytuacji byłoby możliwe do otrzymania.

Warto również zwrócić uwagę na podstawę prawną, która odnosi się do wymogów, które należy spełnić, aby nie tylko otrzymać świadczenie, ale by móc zostać rodziną zastępczą.


Podstawa prawna:


Z poważaniem,

Anna Dobkowska, specjalista ds. osób z niepełnosprawnością w Centrum Integracja w Gdyni

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas