Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Przejście na 7-godzinny tryb pracy

20.07.2016
Autor: W.

Nie ukrywam, że dowiedziałam się o możliwości 7-godzinnego trybu pracy po fakcie. W związku z czym nie pokazałam orzeczenia o stopniu niepełnosprawności podczas badania u lekarza medycyny pracy, w zakres badań lekarza medycyny pracy nie wchodziła również wizyta u ortopedy. W orzeczeniu lekarskim wydanym przez lekarza widnieje zapis: „orzeka się, że wobec braku przeciwwskazań zdrowotnych ........... jest zdolna do pracy na stanowisku symbol 21 (???) praca przy monitorze ekranowym, w szkłach korekcyjnych”. Dlatego też nasuwa mi się pytanie, czy w związku z tym, że podczas wizyty u lekarza medycyny pracy nie pokazałam orzeczenia o niepełnosprawności, konieczna jest ponowna wizyta u lekarza medycyny pracy? Czy to oświadczenie wydane przez lekarza medycyny pracy nie jest jednoznaczne z tym, że muszę bądź zgadzam się na pracę 8h dziennie? Ostatnie moje pytanie dotyczy tego, jak krok po kroku powinno wyglądać moje przejście na 7-godzinny tryb pracy.

Szanowna Pani,

Zgodnie z przepisami Ustawy o rehabilitacji zawodowej (...), czas pracy osoby zaliczonej do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności nie może przekraczać 7 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo. Osoba z niepełnosprawnością nie może być zatrudniona w porze nocnej i w godzinach nadliczbowych. Zatrudnienie według skróconych norm czasu pracy nie może powodować obniżenia wynagrodzenia.

Przepisów tych nie stosuje się jednak:

  • do osób zatrudnionych przy pilnowaniu oraz
  • gdy na wniosek osoby zatrudnionej lekarz przeprowadzający badania profilaktyczne pracowników lub w razie jego braku lekarz sprawujący opiekę nad tą osobą wyrazi na to zgodę.

Jeśli przedłoży Pani pracodawcy orzeczenie o stopniu niepełnosprawności, to wówczas pracodawca powinien Panią skierować na powtórne badania do lekarza medycyny pracy. Lekarz medycyny pracy wyda wówczas orzeczenie o możliwości zatrudnienia na dotychczasowym stanowisku. Natomiast skrócona norma czasu pracy obowiązuje niezwłocznie po przedłożeniu orzeczenia pracodawcy.

Z poważaniem,

Ewa Szymczuk, doradca socjalny w Centrum Integracja w Warszawie

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas