Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Świadczenie pielęgnacyjne na dziecko powyżej 16. roku życia

26.06.2016
Autor: Wioletta

Mam pytanie, co w przypadku, jeżeli dziecko (którego niepełnosprawność powstała w dzieciństwie i jest przyznane świadczenie pielęgnacyjne) ukończy 16. rok życia i nadal będzie wymagało całodobowej opieki (czyli posiadało 7. punkt w orzeczeniu)? Czy staje się ono wtedy dorosłym niepełnosprawnym? Czy rodzic dostanie wtedy świadczenie pielęgnacyjne na to dziecko w wysokości 1300 PLN (jak to jest obecnie), czy świadczenie w wysokości 520 PLN, czy takiej osobie niepełnosprawnej przysługuje renta socjalna po ukończeniu 16. roku życia i czy ewentualnie może podjąć taka osoba pracę? Czy te świadczenia w jakiś sposób się z sobą łączą?

Szanowna Pani,

Niepełnosprawność dziecka orzeka się na czas określony, jednak na okres nie dłuższy, niż do ukończenia przez dziecko 16. roku życia. Natomiast orzeczenie o stopniu niepełnosprawności wydaje się osobie, która ukończyła 16. rok życia. Zatem po ukończeniu 16 lat Pani dziecko uzyska orzeczenie o stopniu niepełnosprawności.

W myśl obowiązujących przepisów, świadczenie pielęgnacyjne z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej przysługuje opiekunowi dziecka niepełnosprawnego, jeżeli nie podejmuje lub rezygnuje z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w celu sprawowania opieki nad osobą legitymującą się orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji, albo osobą legitymującą się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności.

Zatem jeśli Pani dziecko po ukończeniu 16. roku życia otrzyma orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności wraz z wymaganymi wyżej zapisami, wówczas w dalszym ciągu będzie Pani mogła otrzymywać świadczenie pielęgnacyjne w wysokości 1300 zł.

Z poważaniem,

Ewa Szymczuk, doradca socjalny w Centrum Integracja w Warszawie

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas