Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Senat: świadczenia dla obojga rodziców od 2017 roku

03.06.2016
Autor: Mateusz Różański, fot. A. Witecka
Banknoty zwinięte w rulon i wetknięte w obrączki

Od 2017 r. świadczenia rodzinne trafią do obojga rodziców lub opiekunów, jeśli opiekują się więcej niż jedną osobą z niepełnosprawnością. Senacka Komisja Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej jednogłośnie przyjęła 2 czerwca 2016 r. Ustawę o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz ustawy o ustaleniu i wypłacie zasiłków dla opiekunów.

- Chodzi o prawo do świadczenia dla osoby, która rezygnuje z zatrudnienia i opiekuje się osobą z niepełnosprawnością – mówił reprezentujący w Senacie stronę rządową wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej, Bartosz Marczuk. – Aktualnie jest tak, że osoba, która ma prawo do takiego świadczenia, nie może go pobierać na drugie dziecko. Innymi słowy: jeśli w rodzinie jest drugie dziecko niepełnosprawne i dwoje rodziców chciałoby się nimi zająć, to nie mogli tego zrobić.

Wiceminister podkreślił, że ustawa realizuje wyrok Trybunału Konstytucyjnego z listopada 2014 roku.

- Stanowisko rządu wobec ustawy jest pozytywne – mówił. – Przewidujemy, że ustawa wejdzie życie 1 stycznia 2017 roku. Szacowany roczny koszt tego rozwiązania to około 30 milionów złotych.

Co z innymi członkami rodziny?

W toku prac nad ustawą pojawił się pomysł rozszerzenia ustawy na innych członków rodziny. Zapytany o to wiceminister Marczuk odpowiadał w sposób bardzo powściągliwy.

- Sejm wystąpił do ministerstwa i do ZUS, byśmy przeprowadzili analizy w tej sprawie – podkreślił. – Oczywiście w sytuacji, w której dojdziemy do wniosku, że byłoby to możliwe, poprzemy to. W tej chwili jest za wcześnie, by składać jakiekolwiek deklaracje w tej sprawie.

Czy świadczenia będą zrównane?

Bartosz Marczuk dodał, że jego ministerstwo ma jeszcze wiele do zrobienia, jeśli chodzi o kwestie świadczeń dla rodziców i opiekunów. Zwłaszcza w kontekście nierównego traktowania opiekunów dzieci i osób dorosłych.

- Czeka nas realizacja wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 2014 roku, związanego z osobami opiekującymi się czy to dziećmi, czy to dorosłymi, a dokładnie ich różnicowania – mówił. – Zgodnie z naszymi deklaracjami, będziemy zajmować się również tą sprawą.

Ostatecznie Ustawa o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz ustawy o ustaleniu i wypłacie zasiłków dla opiekunów została przyjęta przez komisję bez poprawek i jednogłośnie.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • Żal
  Mama dziecka z ZD
  17.01.2017, 18:19
  Szkoda,ze jako matka samotnie wychowująca dziecko niepełnosprawne, ale pracująca dostaję wielkie............153zł. Może dać też coś pracującym, którzy wychowując dziecko niepełnosprawne padają na przysłowiowy " Łeb". Może wtedy mogłabym krócej być w pracy i więcej czasu spędzać z dzieckiem. Niestety wszystko dla niepracujących.
  odpowiedz na komentarz
 • czy należy się zasiłek dla matki na rencie zajmującej się niepełnosprawnym dzieckiem?
  Bożena
  12.06.2016, 21:02
  Mam rentę z częściową niezdolnością do pracy 643zł mogłabym sobie dorabiac do renty ale nie moge iść do pracy bo mam niepełnosprawne dziecko i nie mogę skorzystać z zasiłku z tytułu opieki nad nim. Dlaczego? z mojej renty i z pielęgnacyjnego musze utrzymac siebie i chore dziecko. co mam zrobić by otrzymać ten zasiłek?
  odpowiedz na komentarz
 • świadczenia dla rodziców
  dowe
  06.06.2016, 14:51
  a co jeśli po 30 latach pracy niepełnosprawny nie otrzymuje renty, bo brakuje mu 3 m-ce ? Czy to jest sprawiedliwe i zostaje bez środków do życia na utrzymaniu rodziny, która ma tylko świadczenie pielęgnacyjne na chore dziecko, to jest sprawiedliwe ?
  odpowiedz na komentarz
 • Świadczenia dla rodziców.
  niepełnosprawny.
  04.06.2016, 15:23
  I znów faworyzowani są opiekunowie dzieci,a opiekunowie dorosłych osób niepełnosprawnych to ludzie innej kategorii,im nic się nie należy,dorosłe osoby niepełnosprawne są tylko utrapieniem dla kolejno rządzącej ekipy,nic nie robiącej dla tych ;ludzi''.nikogo NIE OBCHODZI ŻE OSOBY DOROSŁE NIEPEŁNOSPRAWNE OD LAT NIE MAJĄ PODNOSZONYCH ZASIŁKÓW,ICH OPIEKUNOWIE OTRZYMUJĄ 530ZŁ z kryterium dochodowym ŚWIADCZENIA,A OPIEKUNOWIE DZIECI 1300,W PRZYPADKU DWOJGA DZIECI NIEPEŁNOSPRAWNYCH DLA OBOJGA RODZICÓW PO 1300 PLUS 500PLUS I RODZINNE.Nikogo nie obchodzi jak te osoby są traktowane przez zespoły orzekające i przez ZUS,KRUS.Jak to może być żeby osoba niepełnosprawna czy wogóle osoba chora mająca orzeczenie stwierdzające chorobę zawodową musiała być poniewierana przez orzeczników ZUS czy KRUS w celu otrzymania świadczenia z tytułu stwierdzenia choroby zawodowej i aby cała ta procedura trwała kilka lat,zakończona często w sądzie,ale mimo korzystnego wyroku dla chorego,często nie wypłacana przez ubezpieczyciela.
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel
Partnerem działu Finanse i Ubezpieczenia jest

Sonda

Czy w Kościele katolickim osoba z niepełnosprawnością powinna mieć możliwość zostać księdzem lub zakonnikiem/zakonnicą?

Biuletyn

Wspierają nas