Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Turnus, sanatorium z cukrzycą

05.06.2016
Autor: agata

Witam. Mój partner dostał II grupę, jest chory na cukrzycę, bierze insulinę. Czy jest mozliwość, żeby mógł pojechać na jakiś turnus/ do sanatorium? Jak to wygląda?

Szanowna Pani,

Leczenie uzdrowiskowe jest kontynuacją leczenia szpitalnego lub ambulatoryjnego. Jeżeli w celu odzyskania sprawności po chorobie lub wypadku albo z powodu choroby zawodowej pacjent wymaga określonych zabiegów, które wykonywane są w uzdrowiskach, może Pani skorzystać z tego rodzaju leczenia. Skierowanie na leczenie uzdrowiskowe wystawia lekarz ubezpieczenia zdrowotnego, biorąc pod uwagę aktualny stan zdrowia, brak wskazań lub istniejące przeciwwskazania oraz wpływ leczenia uzdrowiskowego na stan zdrowia. Prawidłowo i czytelnie wypełnione skierowanie należy złożyć do oddziału wojewódzkiego NFZ.

Natomiast osoby posiadające orzeczenie o stopniu niepełnosprawności mogą także korzystać z turnusów rehabilitacyjnych. Turnus rehabilitacyjny jest zorganizowaną formą aktywnej rehabilitacji połączonej z elementami wypoczynku, której celem jest ogólna poprawa psychofizycznej sprawności oraz rozwijanie umiejętności społecznych uczestników, m.in. przez nawiązywanie i rozwijanie kontaktów społecznych, realizację i rozwijanie zainteresowań, a także przez udział w innych zajęciach przewidzianych programem turnusu. Uczestnictwo w turnusie rehabilitacyjnym jest płatne. Jednak uczestnicy mogą ubiegać się o dofinansowanie ze środków z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON).

Więcej informacji o turnusach rehabilitacyjnych i sanatoriach znajdzie Pani na naszym portalu.

Z poważaniem,

Ewa Szymczuk, doradca socjalny w Centrum Integracja w Warszawie

Prawy panel

Sonda

Jak angażujesz się w wybory parlamentarne?

Biuletyn

Wspierają nas