Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Dojazdy na rehabilitację – dofinansowanie

20.07.2016
Autor: Małgorzata

Chciałabym się dowiedzieć, czy mogę się ubiegać o jakieś dofinansowanie na dojazdy na rehabilitację córki. Trzy razy w tygodniu dojeżdżamy z Żar do Zielonej Góry (50 km w jedną stronę). Chodzimy też prywatnie na hipoterapię, czy tu również mogłabym oczekiwać jakiejś pomocy?

Szanowna Pani,

W obowiązującym systemie nie przewidziano możliwości uzyskania dodatkowych środków na dowóz osoby z niepełnosprawnością na zabiegi rehabilitacyjne.  Natomiast osoba z niepełnosprawnością lub jej opiekun mogą w ramach tzw. ulgi rehabilitacyjnej korzystać z odliczenia.

  1. Odliczeniu od dochodów podlegają wydatki poniesione na odpłatny, konieczny przewóz na niezbędne zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne:
  • osoby niepełnosprawnej – karetką transportu sanitarnego,
  • osoby niepełnosprawnej, zaliczonej do I lub II grupy inwalidztwa, oraz dzieci niepełnosprawnych do lat 16 – również innymi środkami transportu.
  1. Używanie samochodu osobowego, stanowiącego własność (współwłasność) osoby niepełnosprawnej zaliczonej do I lub II grupy inwalidztwa lub podatnika mającego na utrzymaniu osobę niepełnosprawną zaliczoną do I lub II grupy inwalidztwa albo dzieci niepełnosprawne, które nie ukończyły 16. roku życia, dla potrzeb związanych z koniecznym przewozem na niezbędne zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne.

Więcej informacji na temat odliczeń w ramach ulgi rehabilitacyjnej znajdzie Pani m.in. na naszym portalu.

Z poważaniem,

Ewa Szymczuk, doradca socjalny w Centrum Integracja w Warszawie

Prawy panel

Sonda

Jak angażujesz się w wybory parlamentarne?

Biuletyn

Wspierają nas