Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Dofinansowanie do łóżka i materaca

25.06.2016
Autor: W.

W jaki sposób załatwić dofinansowanie do zakupu łóżka rehabilitacyjnego i materaca przeciwodleżynowego?

Szanowna Pani,

Osobie ubezpieczonej przysługuje zaopatrzenie w sprzęt medyczny i środki pomocnicze. Aby otrzymać dofinansowanie wyrobu medycznego, należy przedstawić odpowiednie zlecenie, które wystawia lekarz ubezpieczenia zdrowotnego (np. aparat słuchowy – laryngolog; pieluchomajtki – np. urolog, chirurg, neurolog, lekarz POZ). Zlecenie – przed jego realizacją – musi zostać potwierdzone w wojewódzkim oddziale Narodowego Funduszu Zdrowia, właściwym w miejscu zamieszkania pacjenta. Wyroby medyczne to m.in. protezy kończyn, ortezy, kule, wózki inwalidzkie, aparaty słuchowe, peruki, cewniki, materace przeciwodleżynowe.

Zatem zlecenie na materac przeciwodleżynowy musi wystawić lekarz, a po potwierdzeniu go w Oddziale NFZ można zrealizować je w sklepie ze sprzętem rehabilitacyjnym. Więcej informacji o dofinansowaniu do sprzętu rehabilitacyjnego znajdzie Pani np. na naszym portalu.

Trudniej uzyskać dofinansowanie do zakupu łóżka rehabilitacyjnego. Proponujemy zgłosić się do Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w miejscu zamieszkania, ponieważ w niektórych powiatach jest możliwość uzyskania dofinansowania.

Warto także pamiętać, że osoba z niepełnosprawnością może korzystać, w ramach rozliczenia rocznego podatku dochodowego od osób fizycznych PIT, z tzw. ulgi rehabilitacyjnej. Informacje, jakie wydatki można odliczać w ramach tzw. ulgi rehabilitacyjnej, znajdzie Pani na naszym portalu.

Z poważaniem,

Ewa Szymczuk, doradca socjalny w Centrum Integracja w Warszawie

Prawy panel

Sonda

Jak angażujesz się w wybory parlamentarne?

Biuletyn

Wspierają nas