Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Karta parkingowa dla placówek

26.05.2016
Autor: Heniek

Jak to się ma do auta, którego używa osoba sprawna i nie przewożąca osoby niepełnosprawnej? Chodzi o to że Paniusia, która założyła sobie jakiś tam dom pomocy dla osób starszych, bez zezwolenia, jak przychodzi do niej kontrola, to mówi, że to są jej przyjaciele, im (podopiecznym) również każe tak mówić, że są przyjaciółmi i są u paniusi grzecznościowo, gościnnie, ale nie o to chodzi, chodzi o to, że owa paniusia podjeżdża pod blok, gdzie jest jedno miejsce parkingowe dla niepełnosprawnych i notorycznie zajmuje to miejsce, mam pytanie, czy karta parkingowa dla placówek do tego ją uprawnia?

Szanowny Panie,

Kartę parkingową mogą otrzymać placówki zajmujące się opieką, rehabilitacją lub edukacją osób niepełnosprawnych mających znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się. Kartę parkingową placówce wydaje się na okres 3 lat. Przepisy określają szczegółowo, które placówki mogą uzyskać kartę. Natomiast zasady stosowania karty parkingowej dotyczą wszystkich jej posiadaczy. Kierujący pojazdem placówki może korzystać z karty parkingowej tylko i wyłącznie wtedy, gdy przewozi podopiecznego tej placówki.

Więcej informacji o tym, jakie instytucje mogą uzyskać kartę parkingową, znajdzie Pan na naszym portalu.

Jeżeli kierowca parkuje na miejscu przeznaczonym dla osób z niepełnosprawnością i posługuje się ważną kartą parkingową, która nie należy ani do tego kierowcy, ani do osoby przez niego przewożonej, może zostać ukarany mandatem w wysokości 800 zł. Tylko odpowiednie służby mogą skontrolować, czy osoba parkująca na kopercie posiada odpowiednie uprawnienie.

Z poważaniem,

Ewa Szymczuk, doradca socjalny w Centrum Integracja w Warszawie

Prawy panel

Sonda

Czy Twoim zdaniem dzieci powinny wrócić do szkoły we wrześniu?

Biuletyn

Wspierają nas