Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Zasiłek pielęgnacyjny oraz dodatkowe wsparcie

26.05.2016
Autor: Krzysztof

Witam. Żona jest osobą o całkowitej niezdolności do pracy na okres 24 msc. Pytanie brzmi, czy przysługuje jej zasiłek pielęgnacyjny? Drugie pytanie: słyszałem o takim czymś, że można się starać o tzw. ułatwienie dostępu do toalety bądź prysznica (mianowicie chodzi mi tu o przebudowę bądź modernizację miejsca kąpieli itp.). Aha, w orzeczeniu ma wyraźnie zaznaczone, iż może się starać o sprzęt rehabilitacyjny. Gdzie znajdę wzory pism bądź gdzie się z tym kierować? Z góry dziękuję.

Szanowny Panie,

Nie jesteśmy pewni, jaki organ wydał orzeczenie Pańskiej Żonie, czy jest to orzeczenie wydane przez ZUS, czy przez Powiatowy Zespół Orzekania o Niepełnosprawności? Orzeczenia są wydane do różnych celów. Nie mamy też precyzyjnych informacji dotyczących sytuacji Pańskiej Żony, dlatego trudno nam udzielić precyzyjnej informacji.

Warto jednak wiedzieć, że zasiłek pielęgnacyjny przysługuje:

  • niepełnosprawnemu dziecku;
  • osobie niepełnosprawnej w wieku powyżej 16. roku życia, jeżeli legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności;
  • osobie niepełnosprawnej w wieku powyżej 16. roku życia legitymującej się orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, jeżeli niepełnosprawność powstała w wieku do ukończenia 21. roku życia;
  • osobie, która ukończyła 75 lat.

Jeśli Pańska Żona spełnia jedno z powyższych kryteriów, to może złożyć w jednostce zajmującej się wypłacaniem świadczeń rodzinnych wniosek o ww. zasiłek.

Osoba posiadająca orzeczenie o niepełnosprawności może złożyć w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie wniosek o dofinansowanie do likwidacji barier architektonicznych, czyli m.in. wykonanie usprawnień w łazience, o których Pan wspominał.

Odpowiednie formularze są dostępne w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie (PCPR) w miejscu zamieszkania lub na stronie internetowej PCPR.

W razie dalszych pytań prosimy o kontakt z Centrum Integracja w Warszawie, ul. Dzielna 1, tel.: 22 831 85 82, e-mail: warszawa@integracja.org

Z poważaniem,

Ewa Szymczuk, doradca socjalny w Centrum Integracja w Warszawie

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas