Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Dofinansowanie do remontu mieszkania?

25.06.2016
Autor: Karolina

Posiadam orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności do 2019 roku. Symbol 09-N. Zakupiłam mieszkanie do kapitalnego remontu. Pytanie brzmi. Czy w związku z tym mogę ubiegać się o jakieś dofinansowanie do kosztów remontu czy zakupu materiałów?

Szanowna Pani,

Niestety, na chwilę obecną nie ma programu, który stwarzałby możliwość dofinansowania do remontu mieszkania czy zakupu materiałów budowlanych dla osoby niepełnosprawnej, która jest właścicielem mieszkania.

Niestety też, niedokładnie zapisała Pani rodzaj posiadanej niepełnosprawności (symbol), jaki i nie określiła Pani, jakie bariery stwarza niepełnosprawność.

Jeżeli niepełnosprawność dotyczyłaby schorzenia neurologicznego (10-N), które utrudniałoby codzienne funkcjonowanie i poruszanie się w przestrzeni domowej, wówczas można byłoby starać się o dofinansowanie do likwidacji istniejących barier, np.:

  • do likwidacji progów w mieszkaniu, co umożliwiłoby swobodnie poruszać się wózkiem czy o kulach,
  • do obniżenia montażu klamek w oknach, drzwiach,
  • do zamontowania antypoślizgowych kafli podłogowych w łazience czy wymiany wanny na prysznic, dostosowany do samodzielnej obsługi,
  • do zamontowania poręczy zarówno przyschodowych, jak i wewnątrz samego mieszkania,
  • do zamontowania windy, podnośnika, rampy.

To oczywiście tylko przykłady, wszystko zależy od posiadanej niepełnosprawności, istniejącej faktycznie bariery w przestrzeni mieszkalnej, która uniemożliwia samodzielne funkcjonowanie, poruszanie się i wykonywanie podstawowych czynności.

Proszę jednak pamiętać, że nie możemy tu mówić o „remoncie mieszkania”, za powód podając np.: wymianę okien na nowe, ponieważ są już stare, zniszczone, nieszczelne lub położenie nowego parkietu, bo obecny nie nadaje się do użytku z powodu wysłużenia.

Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 25 czerwca 2002 r., w sprawie określenia rodzajów zadań powiatu, które mogą być finansowane ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, określa miedzy innymi warunki i sposób dofinansowania likwidacji barier architektonicznych.

W par. 2 czytamy, że ze środków Funduszu mogą być finansowane w części lub całości następujące rodzaje zadań (...) 4) likwidacja barier architektonicznych, w komunikowaniu się i technicznych, w związku z indywidualnymi potrzebami osób niepełnosprawnych.

Należy to rozumieć w ten sposób, że można się starać o dofinansowanie istniejącej bariery architektonicznej.

Niestety, rozporządzenie nie daje możliwości dofinansowania do remontu mieszkania.


Podstawa prawna:


Z poważaniem,

Anna Dobkowska, specjalista ds. osób niepełnosprawnych w Centrum Integracja Gdynia

Prawy panel

Sonda

Jak angażujesz się w wybory parlamentarne?

Biuletyn

Wspierają nas