Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Piekło tuż za drzwiami. Wygraj książkę „Polska odwraca oczy”

19.05.2016
Autor: Mateusz Różański
okładka książki „Polska odwraca oczy” - pod tytułem na szarym tle znajduje się zdjęcie długiego bloku.

Czy można zakochać się w mordercy dzieci, czy możliwa jest miłość aż po grób i gdzie przebiegają granice ludzkiej znieczulicy? Jeśli chce się poznać odpowiedzi na te pytania, należy zaryzykować i zanurzyć się w mrocznej polskiej rzeczywistości, opisanej w zbiorze reportaży pt. „Polska odwraca oczy” Justyny Kopińskiej.

Więzienia, szpitale, domy opieki czy ośrodki dla trudnej młodzieży – celem tych placówek jest służba ludziom, szczególnie tym, którym życie „dało w kość” lub sami się w nim pogubili. Dyrektorzy i pracownicy takich miejsc powinni być więc nie tylko profesjonalistami, sumiennie wykonującymi swoją pracę, ale też ludźmi empatycznymi i pełnymi dobroci. No właśnie. Powinni.

Mroczna Polska

Justyna Kopińska, dziennikarka nagrodzona m.in. nagrodą Grand Press, nagrodą PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego, a ostatnio nazywanej europejskim Pulitzerem European Press Prize, pokazuje, że niekiedy jest zupełnie inaczej. Jej reportaże pokazują, że często osoby, którzy mają pomagać, okazują się potworami w ludzkiej skórze.

Każdy z zawartych w książce reportaży to osobna historia o mrocznej stronie polskiej rzeczywistości. Autorka funduje czytelnikowi wędrówkę po kolejnych kręgach piekielnych, w których rolę diabłów spełniają urzędnicy, wychowawcy, pracownicy więzień, a nawet lekarze. Ich ofiarami padają szczególnie najbardziej bezbronni – dzieci, również te chore, osierocone czy z niepełnosprawnościami.

Sadyści w białych kitlach

Dwa zawarte w książce teksty „Czy Bóg wybaczy siostrze Bernadetcie” i „Oddział chorych ze strachu” ilustrują słowem, jak pod okiem państwa z placówki opiekuńczej można stworzyć prawdziwy obóz koncentracyjny, którego pracownicy od obozowych strażników z trupimi czaszkami na kołnierzu różnią się tylko innym rodzajem uniformu. Mówiąc metaforycznie - Justyna Kopińska zdziera zasłonę milczenia nad losem najbardziej pokrzywdzonych, wydanych na łaskę i niełaskę sadystów często ubranych w lekarski kitel czy nawet zakonny habit. Oprócz tego autorka przedstawia inny aspekt naszej rzeczywistości – obojętność, znieczulicę i ignorancję urzędników, których zaniechania i błędne decyzje prowadzą do ludzkich tragedii.

Po przeczytaniu książki „Polska odwraca oczy” nasuwa się na myśl smutna refleksja: dla wielu osób, posiadających choć odrobinę władzy nad ludzkim życiem, jest ono warte tyle, co kolejna cyfra w rejestrze.


Konkurs: wygraj książkę „Polska odwraca oczy”

Portal Niepelnosprawni.pl ma dla Czytelników dwa egzemplarze książki pt. „Polska odwraca oczy”, autorstwa Justyny Kopińskiej, ufundowane przez Wydawnictwo Świat Książki. By wygrać jeden z nich, wystarczy przesłać na adres e-mail: konkursy@integracja.org.

 1. Krótką odpowiedź na pytanie: jak Twoim zdaniem można walczyć z okrucieństwem i znieczulicą?
 2. Dane adresowe do przesłania ew. wygranej.

Konkurs trwa od momentu ogłoszenia na portalu do 26 maja 2016 r. włącznie. Najciekawsze odpowiedzi zostaną nagrodzone dwiema książkami pt. „Polska odwraca oczy”.

Lista zwycięzców zostanie opublikowana na stronie konkursu. Zwycięzcy (i tylko oni) zostaną powiadomieni o wygranej drogą mailową.

Więcej w regulaminie konkursu.


Zwycięzcami powyższego konkursu zostały: Renata N. z Warszawy i Joanna S. ze Zgorzelca. Gratulujemy!

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • Jest takie powiedzenie "Najciemniej pod latarnią" - opisane w artykule sytuacje są smutne, ale niestety prawdziwe :'(.
  Joanna Krzysztofik
  23.05.2016, 10:07
  Należy się modlić i edukować ludzi, by takich sytuacji nie było! Polecam Państwu również moje publikacje w tym temacie: 5.07.2015 http://polskatonaszdom.salon24.pl/657609,obalamy-mit-o-rzekomej-sympatii-wszys tkich-kobiet-do-facetow-traktujacych-je-zle 20.12.2014 http://polskatonaszdom.salon24.pl/622345,na-pomoc-mezczyznom-nad-ktorymi-zneca ja-sie-kobiety 1.03.2015 http://polskatonaszdom.salon24.pl/634455,konwencja-przeciwko-przemocy-wobec-ko biet 23.07.2015 http://polskatonaszdom.salon24.pl/660167,sztuka-wykorzystywania-agresji-bez-sz kody-i-z-pozytkiem-dla-siebie-i-innych
  odpowiedz na komentarz
 • Zdecydowane NIE
  Ewa Przybyszewska
  21.05.2016, 01:58
  Z okrucieństwu i znieczulicy trzeba mówić zdecydowanie: NIE. Należy napiętnować ludzi, którzy dopuszczają się okrutnych czynów lub pozwalają na nie. Dobrze by było upubliczniać ich wizerunek i oczywiście srogo karać. Nie można dawać przyzwolenie i rozgrzeszać! Trzeba zacząć wychowanie już od kołyski, uczmy maluchy jak postępować, by nikogo nie krzywdzić, starszaki już mogą pomagać w opiece nad zwierzętami, młodzież może zaopiekować się ludźmi starszymi, chorymi, słabszymi. Nieśmy dobry przykład, bądźmy wzorem i pokazujmy dobre wzorce. Dobro czyni dobro.
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Co myślisz o znoszeniu kolejnych obostrzeń związanych z pandemią COVID-19?

Biuletyn

Wspierają nas