Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Ciechocinek: zbadaj bezpłatnie swój słuch

11.05.2016
Autor: inf. pras.
plakat wydarzenia: dziadek kuca przy wnuczku

14 i 15 maja w Ciechocinku odbędą się Ciechocińskie Dni Słuchu w ramach kampanii społecznej „Usłyszeć świat – usłysz wszystkie odcienie dźwięków”, organizowanej przez Polskie Stowarzyszenie Protetyków Słuchu, które działa m.in. na rzecz współpracy z pacjentami oraz edukowaniem ich w zakresie ochrony i leczenia wad słuchu.

Podczas Ciechocińskich Dni Słuchu mieszkańcy miasta oraz kuracjusze na Deptaku Ciechocińskim mieszczącym się na Al. Armii Krajowej przy skrzyżowaniu z ul. Zdrojową będą mogli skorzystać ze specjalnie przygotowanych do badania słuchu słuchobusów. Każda osoba bez względu na wiek będzie mogła bezpłatnie przebadać swój słuch oraz zapoznać się z najnowszymi osiągnięciami umożliwiającymi poprawę słuchu, w tym najnowszymi aparatami słuchowymi do różnych ubytków słuchu. W programie przewidziane są także porady specjalistów dotyczące słuchu i jego higieny.

Starszy wiek nie oznacza niedosłuchu

Zaplanowane wydarzenia mają przybliżyć zagadnienie profilaktyki higieny słuchu, zapobiegania niedosłuchowi poprzez stosowanie nowoczesnych aparatów słuchowych, a także pozyskania praktycznej wiedzy o możliwości refundacji aparatów słuchowych przez NFZ, jak również możliwości starania się o dofinansowanie w adekwatnych do miejsca zamieszkania Ośrodkach Pomocy Społecznej.

Poprzez akcję organizatorzy chcą uświadomić seniorom, że choć niedosłuch jest związany z wiekiem, to starość nie musi być tożsama z brakiem słuchu. Wiele osób powyżej 60. roku życia jest nadal w wieku produkcyjnym i powinno pozostać na rynku pracy w pełni zdrowia. Tymczasem utrata słuchu, jeśli nie będzie właściwie leczona, może wyeliminować większość pracowników z rynku. Ponadto, problem niedosłuchu u seniorów może prowadzić do ich izolacji ze społeczeństwa, powodować często również osamotnienie, depresję, frustrację czy zaburzenia w obszarze komunikacji, a te wiążą się ze spadkiem jakości życia.

Dotrzeć do najbardziej potrzebujących

– Starszy nie musi oznaczać niesłyszący, dlatego naszym celem jest stworzenie świata bez barier, w którym każda osoba z niedosłuchem ma szansę na normalne funkcjonowanie  – mówi Joanna Bugaj, prezes PSPS. – Utrata słuchu jest kwestią zaniedbaną, mimo że dotyka ponad 15% populacji ludzi na świecie. Połowy tych przypadków można by uniknąć poprzez wdrożenie odpowiednich środków profilaktycznych. Poprzez Kampanię „Usłyszeć świat” chcemy przełamać barierę wstydu wobec metod jego rehabilitacji oraz dotrzeć z informacją do tych, którzy najbardziej jej potrzebują – osób starszych. – dodaje Bugaj.

Dlatego, warto badać swój słuch, gdyż jest on najprawdopodobniej najcenniejszym ze wszystkich naszych zmysłów. Pozbawieni możliwości słyszenia, tracimy kontakt z naszą rodziną, a także z otaczającym nas światem. Uszkodzenie słuchu może pogłębiać się na przestrzeni czasu, a osoba niedosłysząca może nie zdawać sobie z tego sprawy.

Szczegóły:

 • 14 maja (sobota) – 12:00-19:30
 • 15 maja (niedziela) – 10:00-16:00

plakat wydarzenia: dziadek kuca przy wnuczku

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • darmowe badania
  Inka
  06.09.2016, 11:39
  czy to jest to samo? http://krakow.pl/informacje/203275,27,komunikat,bezplatne_badanie_sluchu_w_mob ilnym_studio.html chcialabym z tata pojsc. do przychodni nie da sie zaciagnac. A tu mozna "przypadkowo" isc. czy takie badania w plenerze sa rownie dokladne? ktos juz to robil?
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Wspierają nas