Wygraj książkę i wybierz się w podróż do świata autyzmu
Autyzm jest prawdopodobnie najmniej poznaną niepełnosprawnością, obarczoną zarazem największą liczbą mitów i stereotypów. Brak wiedzy ma znaczny wpływ na życie osób z autyzmem, które zbyt często są przedmiotem, a nie podmiotem, dyskusji na własny temat. Takim głosem samych zainteresowanych jest najnowsza książka działaczki społecznej z autyzmem i naukowca, Temple Grandin, oraz dziennikarza Richarda Panka pt. „Mózg autystyczny. Podróż w głąb niezwykłych umysłów”.
„Miałam szczęście urodzić się w roku 1947. Gdybym urodziła się dziesięć lat później, moje życie jako osoby z autyzmem byłoby zupełnie inne” – tak swoją opowieść rozpoczyna Temple Grandin, która od lat przybliża w swoich książkach świat osób ze stanami ze spektrum autyzmu (ASD). Tym razem jednak zamiast opisywać własne przeżycia i doświadczenia, autorka skupiła się na naukowym aspekcie własnej niepełnosprawności. Jej radość z tego, że urodziła się w czasach, gdy diagnoza autyzmu nie była jeszcze rozpowszechniona, wynika z tego, że udało jej się uniknąć skutków błędów popełnionych przez naukowców zajmujących się tą niepełnosprawnością.
Koncepcja zimnych matek
Modną i zgubną dla wielu osób była przykładowo koncepcja „zimnych matek”. Według tej teorii, autyzm miał być spowodowany brakiem czułości wobec dzieci. Jej zwolennikiem był znany psycholog, Bruno Bettelheim. Tego typu myślenie prowadziło do wysyłania dzieci z autyzmem do szpitali psychiatrycznych, gdzie próbowano je „wyleczyć” za pomocą... psychoanalizy. Samej Temple udało się tego uniknąć, gdyż w czasach jej dzieciństwa mało kto wiedział czym w ogóle jest autyzm. Poszukiwanie odpowiedzi na to pytanie jest właśnie głównym tematem książki.
Autorzy przyglądają się jak naukowcy, działając często po omacku, próbowali odkryć przyczyny tej niepełnosprawności i metody jej leczenia. „Mózg autystyczny” pokazuje także funkcjonowanie umysłu osoby z ASD. Dzięki najnowszym osiągnięciom neurolobiologii oraz osobistym świadectwom osób ze spektrum autyzmu rośnie wiedza na temat postrzegania świata przez osoby charakteryzujące się tą niepełnosprawnością, a tym samym zwiększa się umiejętność pomocy w pokonywaniu ich słabości i wykorzystywaniu potencjału. Temple Grandin na swoim przykładzie pokazuje jakie są ograniczenia i możliwości osób z autyzmem, obrazując ich źródła w budowie mózgu.
Z autyzmem po pracę
W książce znajduje się również poradnik, dotyczący tego jak wykorzystywać i pobudzać potencjał osób z autyzmem. Ta część może być przydatna zarówno samym osobom z tą niepełnosprawnością, jak i osobom z ich otoczenia. Dlatego „Mózg autystyczny” to książka niezwykle cenna – nie tylko ze względu na ogrom teoretycznej wiedzy, ale też praktyczne podejście do autyzmu.
„W samych Stanach Zjednoczonych co roku około 50 tys. osób z diagnozą ASD kończy osiemnaście lat. Trochę za późno, by myśleć o dorosłości. Mówię rodzicom, żeby zaczęli myśleć o tym, co ich dzieciaki z ASD będą robić, kiedy dorosną, zanim skończą jedenaście, dwanaście lat” – czytamy we fragmencie książki poświeconym zatrudnieniu.
Dla wszystkich rodziców jedenasto-, dwunastoletnich (i nie tylko) dzieci z autyzmem książka Temple Grandin i Richarda Panka będzie niezwykle wartościową pomocą.
Konkurs: wygraj książkę „Mózg autystyczny. Podróż w głąb niezwykłych umysłów”
Portal Niepelnosprawni.pl ma dla Czytelników dwa egzemplarze książki pt. „Mózg autystyczny. Podróż w głąb niezwykłych umysłów” autorstwa Temple Grandin i Richarda Panek, ufundowane przez Wydawcę Copernicus Center Press. By wygrać jeden z nich, wystarczy przesłać na adres e-mail: konkursy@integracja.org
- Krótką odpowiedź na pytanie: Jak współczesna nauka może pomóc osobom z różnymi niepełnosprawnościami?
- Dane adresowe do przesłania ew. wygranej.
Konkurs trwa od momentu ogłoszenia na portalu do 12 maja 2016 r. włącznie. Najciekawsze odpowiedzi zostaną nagrodzone dwiema książkami pt. „Mózg autystyczny. Podróż w głąb niezwykłych umysłów”.
Lista zwycięzców zostanie opublikowana na stronie konkursu. Zwycięzcy (i tylko oni) zostaną powiadomieni o wygranej drogą mailową.
Więcej w regulaminie konkursu.
Zwycięzcami powyższego konkursu zostali: Józef J. z Warszawy i Violetta K. z Dąbrowy Górniczej. Gratulujemy!
Komentarze
-
krótki?
09.05.2016, 16:33Co właściwie oznacza "krótka" odpowiedź? W regulaminie nie ma podanej maksymalnej ilości znaków czy objętości.odpowiedz na komentarz -
Przyszłość na wyciągnięcie ręki
09.05.2016, 11:06W ciągu ostatnich kilkunastu lat medycyna i technologia poczyniły nieprawdopodobny postęp. Egzoszkielety, pojawiające się jeszcze niedawno w powieściach fantastycznych, obecnie są prezentowane jako dostępna (choć na razie droga) opcja m.in dla osób po urazie rdzenia kręgowego. Postęp technologiczny (widoczny nawet na ulicach miast) pozwolił na zmniejszenie poziomu wykluczenia osób z niepełnosprawnością wzrokową i słuchową. Jednocześnie pozostaje wiele do zrobienia, szczególnie w zakresie stygmatyzowanych chorób o podłożu psychicznym. Wierzę że wiele można osiągnąć poprzez współpracę naukowców i osób niepełnosprawnych poprzez wychodzenie naprzeciw potrzebom zdefiniowanym przez tych drugich. Dzięki ogromnemu dostępowi do mediów społecznościowych mamy większą niż kiedykolwiek możliwość szerzyć wiedzę i świadomość na temat obecności i możliwości niepełnosprawnych w życiu społeczeństwa. Te same środki komunikacji pozwalają "wyjść" osobom niepełnosprawnym z izolacji i nawiązywać kontakty z ludźmi na całym świecie. Na rynku obecne są najwyższej jakości protezy. W tym momencie trwają prace nad ograniczeniem kosztów ich wykonania by były one szerzej dostępne. Jest to możliwe m.in. dzięki ciągłemu odkrywaniu nowych materiałów (w poszukiwaniu przełomu jakim było włókno węglowe). Biorąc pod uwagę powyższe przykłady jak i dynamiczny rozwój kierunków takich jak sterowanie myślą przedmiotami (protezami, wózkami) - możemy wierzyć, że zaiste stoimy na progu nowej ery.odpowiedz na komentarz
Dodaj komentarz