Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Dom dostępny. Spełnione marzenie

28.04.2016
Autor: Julita Kuczkowska, Angela Greniuk
Julita Kuczkowska i Angela Greniuk stoją na tle żółtego domu Flat Spaces

Jesteś w przestronnym mieszkaniu, w którym wszystko jest dostępne. W kuchni samodzielnie ustalisz wysokość blatu ze zlewem i stołu. Możesz zaprosić kilku znajomych na wózkach. Został wam nawet kawałek parkietu na tańce. Wieczorem na specjalnym podnośniku przemieścisz się w powietrzu z łóżka do wanny. To nie sen...

Możesz tego doświadczyć, wyjeżdżając do Wielkiej Brytanii, gdzie istnieje prowadzony przez fundację Flat Spaces (ang. płaskie przestrzenie) – dom przystosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnością, głównie poruszających się na wózkach.

W samym sercu hrabstwa Hampshire, w niewielkiej wsi Ropley, z widokiem na wciąż działającą zabytkową ciuchcię, wybudowano niezwykły, bo przystosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnością dom. Jego pomysłodawcą i projektantem jest Tom Yendell – artysta bez rąk, członek Światowego Związku Artystów Malujących Ustami i Stopami AMUN, który od zawsze miał kontakt z osobami z różnymi niepełnosprawności.

Tom doskonale wie, jak kłopotliwą kwestią dla funkcjonowania osób z niepełnosprawnościami są wszechobecne bariery architektoniczne. Osoby o ograniczonej mobilności mają trudności w poruszaniu się nawet we własnych mieszkaniach. Ponadto trudno jest im też znaleźć odpowiednio dostosowany pokój z łazienką, apartament czy mieszkanie podczas wyjazdu na wakacje lub urlop. Tom znalazł wyjście i nazwał je – Flat Spaces.

– To nie osoba z niepełnosprawnością ma ograniczenia, lecz środowisko, w którym żyje, narzuca jej ograniczenia – podkreśla.

plan architektoniczny Flat Spaces

Celem Fundacji Flat Spaces jest zapewnienie osobom z różnymi niepełnosprawnościami, ich rodzinom, opiekunom i przyjaciołom wysokiego, czterogwiazdkowego, standardu dostępności w mieszkaniu, które można wynająć na krótki czas. Wizją pomysłodawcy jest to, by Flat Spaces – dostosowane domy wakacyjne były identyczne, by były budowane według pierwotnego projektu nie tylko w Wielkiej Brytanii, ale także w Europie, a z czasem na całym świecie.

Jedna wielka przestrzeń

przestrzenny hol, na ścianie przy wejściowych drzwiach znajdują się wieszaki na wysokości dla osoby na wózku i osób chodzących

Do domu Flat Spaces wchodzi się przez szerokie dwuskrzydłowe drzwi. Pierwsze, co (dosłownie!) rzuca się w oczy po przekroczeniu progu – a raczej płaskiej listwy – to ogromna przestrzeń.

Tuż przy drzwiach zwracają uwagę wieszaki – w zasięgu osoby korzystającej z wózka.

przejście z holu do wielkiego pomieszczenia - połączonej kuchni z salonem

Przestronny hol jest połączony z dużym pomieszczeniem, na który składają się kuchnia i salon.

Manewrowanie wózkiem w takim miejscu nie sprawia żadnych problemów, tym bardziej że na podłodze jest nawierzchnia (panele lub terakota), po których wózek sunie jak łyżwy po lodzie.

W zasięgu ręki

W salonie można spędzać czas np. przed telewizorem lub książką. Osoba z niepełnosprawnością może przesiąść się na wygodną kanapę lub zostać na wózku między dwiema sofami.

szara kanapa z fioletową narzutą i jasnymi poduszkami w salonie, obok znajdują się trzy regały i niski stolik z niebieską wazą

telewizor na niskim meblu i niski stolik z niebieską wazą

Nie ma problemu, by na niskich meblach położyć książkę, telefon, postawić kubek czy sięgnąć po przekąski.

Obok telewizora stoi specjalna nagroda dla Flat Spaces za dostępność mieszkania dla wszystkich turystów.

zdjęcie przedstawiające pomieszczenie, na które składa się fragment salonu, kuchni i holu

Pomieszczenia są otwarte, dzięki czemu w każdym zakątku domu jest jasno. W wystroju wnętrza zachowano kontrasty, co jest ułatwieniem dla osób niedowidzących

„Sekretne” rozwiązania

część holu od strony stołu w kuchni

Kuchnia połączona z salonem jest zwyczajna. Zastosowano tu jednak szereg rozwiązań, których na pierwszy rzut oka nie widać.

pod stołem znajduje się mechanizm - rączka, którą trzeba kręcić, dzięki któremu można zmienić wysokość stołu

Stół dla ośmiu osób ma regulowany blat - korbką można dopasować wysokość do własnych potrzeb.

piekarnik wbudowany w szafki

Wszelkie akcesoria kuchenne znajdują się na niewielkiej wysokości, dzięki czemu z pozycji wózka można dosięgnąć każdą rzecz. Ciekawym rozwiązaniem jest szafka z półkami na szynach, umożliwiająca wyjęcie lub schowanie sprzętu kuchennego znajdującego się głębiej.

Na wysokości tułowia wózkowicza znajduje się piekarnik. Pod nim jest szuflada z drewnianą deską – miejsce na potrawę przed pieczeniem i po nim.

Julita myje kubek, przestrzeń pod blatem jest niezabudowana, co pomaga osobom poruszających się na wózkach na bezpieczne użytkowanie kuchni

Roboczy blat kuchenny nie jest zabudowany, co doskonale sprawdza się przy jego użytkowaniu przez osoby korzystające z wózków – można bez problemu dojechać do jego krawędzi.

Julita kręci kluczem w miejscu na środku blatu, by zmienić wysokość całego blatu

Co ciekawe, blat kuchenny – ze zlewem włącznie! – także można ustawić na potrzebną sobie wysokość. Robi się to specjalnym kluczem znajdującym się w kuchennej szufladzie pod piekarnikiem.

fragment kuchni: piekarnika wbudowanego w szafki, blatu i stołu

Potrawy przyrządza się na kuchni indukcyjnej.

na blacie kuchennym wysunięty jest rozgałęźnik

Na pochwałę zasługuje ukryty w kuchennym blacie zaraz przy krawędzi tzw. hub. Po wciśnięciu okrągłego metalowego przycisku z płyty wysuwa się rozgałęźnik sieci elektrycznej. Wyposażony jest w trzy typowe gniazdka i dwa wejścia USB. Użytkownicy wózków na pewno będą z niego chętnie korzystać, ponieważ większość gniazdek w kuchni umiejscowiona jest na ścianach nad blatami, do których z pozycji siedzącej trudno jest dosięgnąć.

Regulowane łóżka

sypialnia z małżeńskim łóżkiem

sypialnia z małżeńskim łóżkiem

Głównym celem projektanta mieszkania, Toma Yendella, była jak najlepsza dostępność i dostosowanie, przy zminimalizowaniu „santoryjnego” wystroju wnętrza. Jedna z sypialni została wyposażona w tzw. łoże małżeńskie, a mimo to pozostało w niej dużo wolnej przestrzeni.

pokój z dwoma łóżkami z morską narzutą

W pokoju dwuosobowym zastałyśmy dwa łóżka sterowane elektrycznie. Uwaga – można w nim podziwiać obrazy namalowane przez projektanta Flat Spaces, Toma Yendella, i jego żonę Lucy.

pilot zawieszony na ramie łóżka w pokoju dwuosobowym

Pilot przy łóżku umożliwia optymalne ustawienie jego wysokości, kątów nachylenia oparcia pleców i nóg, a także kąt nachylenia łóżka względem podłogi. Łóżko jest na kółkach, można w nim wyjechać prosto na taras.

lampka nocka i urządzenie z czerwonym przyciskiem

Z pozoru zwykła lampka nocna zapala się i gaśnie przy dotknięciu jej w dowolne chromowane miejsce nóżki.

Natomiast wciśnięcie czerwonego plastikowego przycisku powoduje, że we wszystkich pomieszczeniach rozlega się sygnał oznaczający wezwanie pomocy.

Toaleta na każdą wysokość

toaleta i wanna. w tle dwuosobowy pokój

Sypialnię i dwuosobowy pokój łączy łazienka wielkości przeciętnego pokoju gościnnego. Z obu pomieszczeń można do niej wejść poprzez szerokie skrzydłowe drzwi. Na jednej ze ścian łazienki osadzone są wanna i toaleta.

Julita prezentuje guziki na regulacyjnym uchwycie toalety

Sedes ma elektryczną regulację wysokości, co jest niezwykle praktyczne dla osób mających problem z przesiadaniem się na powierzchnię o różnych poziomach. Siadając na sedes można ustawić jego minimalną wysokość, a wracając na wózek – wyższą niż siedzisko wózka. To doskonałe rozwiązanie dla osób mających problemy z pionizacją – sedes podnosi się tak wysoko, że można zsunąć się z niego na proste nogi. 

Bezpieczeństwo użytkowania zapewniają tu podnoszone uchwyty. Deska sedesowa jest szeroka i wyprofilowana, co ułatwia ubranie się po skończonej toalecie.

Julita przy umywalce

Umywalkę można wyregulować na dowolną wysokość, nie jest zabudowana, dzięki czemu łatwiej się z niej korzysta. Lustro nie ma regulacji kąta, można jednak skorzystać z mniejszego, ustawionego na półce.

dostosowany prysznic z regulowanym krzesełkkiem

W rogu łazienki jest prysznic. W zależności od tego, na którą stronę wygodniej jest się przesiadać, istnieje możliwość montażu krzesełka prysznicowego zarówno z prawej strony, jak i z lewej. Wysokość siedziska można regulować.

Szybować po pokoju

zawieszony na szynie pod sufitem podnośnik elektryczny

W sypialni, na szynie zamontowanej w suficie, znajduje się elektryczny podnośnik o udźwigu ponad 100 kg – rewelacyjne urządzenie dla osób, które nie mogą same przesiadać się z łóżka na wózek. Szyna ‚obsługuje” trzy pomieszczenia: sypialnię z małżeńskim łożem, łazienkę oraz dwuosobowy pokój.

Julita zaczepia na specjalnych hakach w podnośniku specjalny materiał, na którym będzie siedzieć

Dzięki elektrycznemu mechanizmowi osoba z niepełnosprawnością może korzystać z podnośnika zupełnie samodzielnie, jednak po wcześniejszym przeszkoleniu. Wystarczy zamontować na sobie uprząż na odpowiednich hakach podnośnika.

Podnośnik uniesie użytkownika do góry nie tylko po to, by przesiąść się na wózek...

Julita na podnośniku przejeżdża do łazienki z sypialni, podnośnik przejeżdża przez otwór w ścianie

... ale także pomoże „przetransportować się” z sypialni (lub pokoju dwuosobowego) do łazienki!

Julita na podnośniku zjeżdża do wanny

Jest to ogromna pomoc dla osób o znacznie ograniczonej sprawności, a także dla ich rodziców i opiekunów. Materiał, z którego wykonana jest uprząż, może mieć kontakt z wodą – zatem po opuszczeniu się do wanny należy odpiąć taśmy z haków... i po przygotowaniu się – cieszyć się samodzielną kąpielą!

Komfort dla opiekunów

dwuosobowy pokój dla opiekunów, w którym są dwa łóżka, fotel, lustro, telewizja i drzwi prowadzące do łazienki

Przy drugim pokoju z dwoma łóżkami (bez szyny z podnośnikiem) znajduje się druga w domu łazienka, także przystosowana dla osób poruszających się na wózkach (nie prowadzi do niej szyna).

fragment pokoju - po lewej stronie stoi fotel, obok niego są otwarte drzwi do łazienki

Jest w niej prysznic bez brodzika, co znacznie ułatwia korzystanie z kąpieli. W metalowym koszyczku – na odpowiedniej wysokości – jest miejsce na kosmetyki. Słuchawkę prysznica można ustawić na odpowiedniej wysokości.

prysznic bez progu i z białą kotarą

Z salonu i z jednego pokoju dwuosobowego można wyjść na patio. Oczywiście bez barier.

delikatny próg przy wyjściu na taras

Atrakcje w okolicy

Dom pokazowy Flat Spaces znajduje się w spokojnej i urokliwej okolicy, gdzie można odpocząć i nacieszyć oczy intensywną zielenią. Niedaleko są miejsca związane z pisarką Jane Austin. Jedną z najbliższych większych miejscowości jest Winchester. Zwiedzić można także położony w hrabstwie Hampshire zamek Highclere, znany fanom serialu Downton Abbey.

Warto też odwiedzić nieuczęszczane przez turystów uliczki Ropley i poczuć, jak żyją Anglicy.

Polski akcent

Jedną z największych niespodzianek okazała się informacja, że Flat Spaces – zbudowała w zaledwie sześć tygodni polska firma Danwood – z Białegostoku! Dom jest energooszczędny i prefabrykowany w systemie drewnianej konstrukcji szkieletowej, co oznacza, że ściany powstały w fabryce, a na budowie były jedynie montowane. Więcej na ten temat znajduje się na stronie danwood.pl.

duży breloczek do kluczy w kolorach flagi Polski

Firma Danwood wykończyła też prawie wszystkie wnętrza domu – a kuchnię Tom i Lucy Yendell wyposażyli samodzielnie.

Dwie kobiety siedzą na tyłach domu na otoczonym trawą tarasie z krzesłami i stolikiem


Wizyta w domu Flat Spaces była możliwa dzięki firmie Danwood

Logo firmy Dan-Wood House

 

 

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

  • Bajery
    tetrus
    06.07.2016, 10:57
    Tak to chyba królowa ELŻBIETA ma .
    odpowiedz na komentarz
  • Dom
    Wojtek66
    05.05.2016, 17:12
    W Polsce tylko mogę pomarzyć , z rentą 1100 zł , i zarobkach dla niepełnosprawnych 1200 zł netto , gdzie tu myśleć aby postawić sobie dom . Polski niepełnosprawny za biedny .
    odpowiedz na komentarz
  • Mieszkanie
    Onka
    30.04.2016, 21:33
    Ciekawe czy za 1000.- można kupić i wyżyć w takim luksusie? Watpię!
    odpowiedz na komentarz
  • house
    Gosia
    28.04.2016, 22:14
    Świetny artykuł. Dom jak najbardziej przystosowany dla osób niepełnosprawnych. Dobrze, że ktoś nam to pokazał. Brawo Dziewczyny.
    odpowiedz na komentarz
  • KOMU TO
    Borzoi
    28.04.2016, 21:01
    Czy za rente socjalną w naszej krainie da się to kupić. No to w jakim celu to pokazujecie. Napiszcie jak to zdobyć.
    odpowiedz na komentarz
  • Ja chce taki domek
    Edward
    28.04.2016, 17:19
    Może byście mi taki kupili domek, będziemy żyli ze swoją kobietą jak pączuszki w maśle...
    odpowiedz na komentarz
  • Popatrzeć można
    Janek
    28.04.2016, 16:59
    Fajnie poptarzeć jak ludzie żyją. A że nas nie stac? spokojnie. Wiele lat temu nikt nie marzył o wózkach na prąd. A niektóre rzeczy w tym artykule to niezly czad!
    odpowiedz na komentarz
  • kogo na to stać ?
    niepełnosprawna
    28.04.2016, 16:11
    ??? no kogo. A ta Pani na zdjęciach , chyba, na stałe weszła do promowania w Integracji. To kolejny artykuł z jej udziałem.
    odpowiedz na komentarz
  • I co z tego ma wynikać?
    Piotr
    28.04.2016, 15:03
    Od tego typu tekstów aż się niedobrze robi. Masz pieniądze to możesz sobie wybudować nawet 1000 pokojowy Zamek dostosowany do takiego czy innego schorzenia, a w garażu mieć 365 dostosowanych samochodów, każdy na inny dzień. Warto pojechać do Anglii i poczuć jak żyją Anglicy. Tu zgoda, spieszyć się trzeba aby zobaczyć jak jeszcze wygląda w miarę cywilizowana Anglia bo za 10 czy 20 lat dżihaby zasłonią wszystko.
    odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Wspierają nas