Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Pytanie o możliwość uzyskania świadczenia niepełnosprawności

30.04.2016
Autor: Marcin

Witam. Ponad pół roku temu miałem wypadek, w wyniku którego złamałem kręgosłup i byłem poddany operacji. Rdzeń nie został uszkodzony, dzięki czemu nie doznałem porażenia kończyn. Niestety, podczas operacji połączono mi śrubami na sztywno 5 kręgów. Przez to miewam bóle pleców i mam znacznie ograniczone ruchy (nie mogę się schylać, dźwigać, mam problem z prostymi czynnościami: zakładanie skarpet, butów). Przy dłuższej aktywności, bądź pozostaniu w pozycji siedzącej (lub półleżącej), bole i dyskomfort nasilają się. Czy mogę w takiej sytuacji ubiegać się o status osoby niepełnosrpawnej? Co powinienem zrobić? Pozdrawiam

Szanowny Panie,

Wiele osób zwraca się do naszego Centrum Integracja z podobnym pytaniem: „Czy mogę ubiegać się wydanie orzeczenia o stopniu niepełnosprawności?”. Niestety, nie możemy odpowiedzieć na tak postawione pytanie, ponieważ w obowiązującym systemie nie ma sformułowanego wprost katalogu schorzeń, które uprawniają do wydania orzeczenia. Zgodnie z przepisami Ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, niepełnosprawność oznacza trwałą lub okresową niezdolność do wypełniania ról społecznych z powodu stałego lub długotrwałego naruszenia sprawności organizmu, w szczególności powodującą niezdolność do pracy.

W myśl obowiązujących przepisów, ocena stanu zdrowia nie jest jedynym wyznacznikiem niepełnosprawności, bowiem orzecznictwo o niepełnosprawności uwzględnia zarówno fizyczne, psychiczne, jak i społeczne aspekty funkcjonowania człowieka. Wystąpienie tylko jednego z elementów, np. naruszenia sprawności organizmu (potocznie utożsamianego z chorobą), nie musi zatem oznaczać, że mamy do czynienia z niepełnosprawnością. Natomiast intensywność tego czynnika nie wpływa bezpośrednio na ustaloną niepełnosprawność lub stopień niepełnosprawności, jeżeli w następstwie jego występowania nie dochodzi do istotnych ograniczeń w sferze społecznej lub zawodowej.

Dlatego w opisanej sytuacji należy złożyć wniosek o wydanie orzeczenia o stopniu niepełnosprawności w Miejskim/Powiatowym Zespole Orzekania o Niepełnosprawności w miejscu zamieszkania.

Z poważaniem,

Ewa Szymczuk, doradca socjalny w Centrum Integracja w Warszawie

Prawy panel

Sonda

Jak angażujesz się w wybory parlamentarne?

Biuletyn

Wspierają nas