Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Renta socjalna a odpis ulgi rehabilitacyjnej na prywatne konsultacje psychoterapeutyczne

21.04.2016
Autor: Kamil

Chciałem się zapytać, czy pobierając rentę socjalną mam możliwość odliczenia od podatku – środki przeznaczone na prywatne konsultacje psychoterapeutyczne? Koszt jednej godziny, to 80 zł. Liczę na Państwa pomoc.

Szanowny Panie,

Zgodnie z przepisami, osoba z niepełnosprawnością może w ramach rozliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych odliczyć m.in. wydatki poniesione na odpłatność za pobyt na leczeniu w zakładzie lecznictwa uzdrowiskowego, za pobyt w zakładzie rehabilitacji leczniczej, zakładach opiekuńczo-leczniczych i pielęgnacyjno-opiekuńczych oraz odpłatność za zabiegi rehabilitacyjne. Naszym zdaniem, konsultacje psychologiczne trudno jednak uznać za zabiegi rehabilitacyjne.

Prawdopodobnie można by uznać ww. wydatki poniesione na zabiegi rehabilitacyjne, gdyby była to np. długoterminowa psychoterapia indywidualna. Wówczas lekarz specjalista mógłby zakwalifikować terapię jako zabiegi rehabilitacyjne. W omawianym przypadku może być istotna przyczyna niepełnosprawności, ponieważ osoba posiadająca orzeczenie z tytułu choroby psychicznej dość łatwo może wykazać, że terapia psychologiczna jest w jej sytuacji koniecznym zabiegiem rehabilitacyjnym.

Ponieważ w opisanej sytuacji trudno nam udzielić jednoznacznej odpowiedzi, proponujemy kontakt z Krajową Informacją Podatkową.

Z poważaniem,

Ewa Szymczuk, doradca socjalny w Centrum Integracja w Warszawie

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas