Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Czy pracodawca ma prawo odmówić urlopu na czas turnusu rehabilitacyjnego?

27.04.2016
Autor: Staszek

W końcu maja wyjeżdżam na turnus rehabilitacyjny (24 dni z ZUS), mam stopień umiarkowany, chciałbym skorzystać z uprawnienia, że raz w roku mogę pojechać na turnus rehabilitacyjny. Tracę jednak w tym wypadku te dodatkowe 10 dni? Jak to rozumieć? Nadmieniam, że wykorzystam z urlopu wypoczynkowego tylko 17 dni roboczych. Mogę wziąć L-4, ale nie chcę, bo chcę być w porządku wobec pracodawcy. Dodam, że jestem niejako zmuszany do pracy po 8 godzin. Inaczej straciłbym pracę. Pracodawca pobiera za mnie z PFRON dodatek za zatrudnienie osoby niepełnosprawnej. Nie mam dodatkowej przerwy w pracy, jak i czasami zdarza sie pracować po godzinach. Czy biorąc te 17 dni na turnus, tracę w tym wypadku 10 dodatkowych dni?

Szanowny Panie,

Osobie niepełnosprawnej w stopniu umiarkowanym, obok urlopu przewidzianego w Kodeksie pracy, przysługuje (po przepracowaniu w życiu co najmniej roku, posiadając w tym czasie, jak Pan, umiarkowany stopień niepełnosprawności), dodatkowo 10 dni roboczych urlopu wypoczynkowego. Ponadto, osobie z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności przysługuje zwolnienie od pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia w wymiarze do 21 dni roboczych, w celu uczestniczenia w turnusie rehabilitacyjnym, nie częściej niż raz w roku. Trzeba jednak pamiętać, iż suma dodatkowego urlopu wypoczynkowego oraz zwolnienia na pobyt na turnusie rehabilitacyjnym nie może przekroczyć 21 dni roboczych w roku kalendarzowym.

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 22 maja 2003 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania zwolnień od pracy osobom o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności w celu uczestniczenia w turnusie rehabilitacyjnym – pracodawca udziela osobie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności zwolnienia od pracy na podstawie wniosku lekarza sprawującego opiekę nad tą osobą o skierowanie na turnus rehabilitacyjny. Wniosek lekarza określa rodzaj turnusu i czas jego trwania. Skierowanie na turnus rehabilitacyjny osoba o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności przedstawia pracodawcy w takim terminie, który umożliwi zapewnienie normalnego toku pracy w zakładzie. Podstawą wypłaty wynagrodzenia za czas zwolnienia jest przedłożony pracodawcy dokument, który potwierdza pobyt na turnusie, wystawiony przez organizatora turnusu.

Jeżeli rzeczywiście będzie to turnus rehabilitacyjny, to warto w takim wypadku skorzystać przede wszystkim ze zwolnienia na turnus rehabilitacyjny, jeśli trwałby on dłużej niż 21 dni roboczych, to traci Pan w tym roku prawo do tych dodatkowych 10 dni roboczych urlopu wypoczynkowego. Bo suma zwolnienia na turnus i dodatkowego urlopu nie może przekroczyć 21 dni roboczych.

Pracodawca ma obowiązek zwolnić pracownika na pobyt na turnusie rehabilitacyjnym, niemniej jednak pracownik powinien przedstawić pracodawcy wniosek lekarza o skierowanie na turnus rehabilitacyjny w takim terminie, który umożliwi zapewnienie normalnego toku pracy w zakładzie.

Z poważaniem,

Grzegorz Jaroszczyk, prawnik

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas