Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Symbol niepełnosprawności. Co oznacza?

31.03.2016
Autor: Oprac. Ewa Szymczuk, Centrum Integracja w Warszawie
12 różnych symboli niepełnosprawności, np. 04-O, 05-R, 10-N itd.

Klienci naszych Centrów Integracja często pytają, co oznaczają poszczególne symbole przyczyny niepełnosprawności, zapisane w orzeczeniu, oraz dlaczego z kilku ich schorzeń do orzeczenia wpisano np. tylko jeden symbol. Wyjaśniamy.


Szukasz odpowiedzi na pytania socjalno-prawne dotyczące niepełnosprawności? Zadaj pytanie naszym doradcom i prawnikom w zakładce „Zapytaj doradcę”!


W orzeczeniu o niepełnosprawności czy stopniu niepełnosprawności zawarte są rozmaite informacje, np. data powstania niepełnosprawności, czas ważności orzeczenia, stopień niepełnosprawności i wiele innych istotnych danych, od których mogą zależeć np. ulgi i uprawnienia. Podany jest też symbol przyczyny niepełnosprawności.

Nie zawsze choroba równa się orzeczenie

Zachorowanie na chorobę przewlekłą czy nawet posiadanie określonej dysfunkcji nie oznacza, że automatycznie zostanie się uznanym za osobę z niepełnosprawnością. Osoby chore np. na astmę w początkowej, niepowikłanej fazie choroby prawdopodobnie statusu osoby niepełnosprawnej nie uzyskają. Podobnie większość osób noszących okulary np. z powodu niewielkiej krótkowzroczności.

W przepisach regulujących zasady wydawania orzeczeń o niepełnosprawności wyjaśniono, że „symbol przyczyny niepełnosprawności zawarty w orzeczeniu odzwierciedla rozpoznanie choroby, która niezależnie od przyczyny jej powstania powoduje zaburzenia funkcji organizmu oraz ograniczenia w wykonywaniu czynności życiowych i aktywności społecznej osoby niepełnosprawnej”.

Wiele schorzeń, jeden symbol

Warto też wiedzieć, że zawarte w orzeczeniu o niepełnosprawności czy stopniu niepełnosprawności symbole nie odpowiadają określonym jednostkom chorobowym, a jedynie grupom uszkodzonych narządów. Oznacza to, że np. symbol przyczyny niepełnosprawności 07-S będzie miała wpisany zarówno osoba , która przebyła zawał serca, jak i osoba, u której zdiagnozowano przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP) czy osoba z zaawansowaną postacią astmy.

W orzeczeniach wydawanych przed 2003 r. symbole przyczyn niepełnosprawności zapisane były w innej formie, np. § 26 pkt 1 lit. a oznaczało dysfunkcję narządu ruchu.

Jeśli wydane wówczas orzeczenie było wydane na stałe, to jest w dalszym ciągu ważne. Jednak w niektórych sytuacjach, by osoba posiadająca takie orzeczenie mogła skorzystać z uprawnień, np. uzyskać prawo do karty parkingowej, musi ponownie stanąć na komisji w Powiatowym Zespole Orzekania o Niepełnosprawności i uzyskać orzeczenie z aktualnie obowiązującym zapisem symbolu przyczyny niepełnosprawności.

Co oznaczają symbole przyczyny niepełnosprawności?

Obecnie symbol przyczyny niepełnosprawności oznacza się następująco:

 • 01-U – upośledzenie umysłowe, nazywane dziś raczej niepełnosprawnością intelektualną. W klasyfikacji zaburzeń rozwoju intelektualnego najczęściej używa się kryterium IQ w skali Wechslera, gdzie ze względu na ww. kryterium rozróżniane są trzy rodzaje upośledzenia: lekkie, umiarkowane i znaczne. Czym innym jest jednak medyczna klasyfikacja zaburzeń rozwoju intelektualnego, a czym innym orzekanie o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności. Upośledzenie umysłowe zostanie więc orzeczone osobom, które w skali Wechslera mają stopień umiarkowany lub wyższy.
 • 02-P – choroby psychiczne, w tym m.in. osoby z zaburzeniami psychotycznymi, zaburzeniami nastroju, utrwalonymi zaburzeniami lękowymi o znacznym stopniu nasilenia czy zespołami otępiennymi.
 • 03-L – zaburzenia głosu, mowy i choroby słuchu, w tym m.in. trwałe uszkodzenie czynności ruchowej jednego lub obu fałdów głosowych, częściowa lub całkowita utrata krtani z różnych przyczyn, zaburzenia mowy spowodowane uszkodzeniem mózgu, głuchoniemota, głuchota oraz wiele innych schorzeń powodujących dysfunkcję narządu słuchu lub mowy.
 • 04-O – choroby narządu wzroku, w tym m.in. wrodzone lub nabyte wady narządu wzroku, powodujące ograniczenie jego sprawności, prowadzące do obniżenia ostrości wzroku w oku lepszym do 0,3 według Snellena po wyrównaniu wady wzroku szkłami korekcyjnymi lub ograniczenie pola widzenia do przestrzeni zawartej w granicach 30 stopni.
 • 05-R – upośledzenie narządu ruchu, w tym m.in. wady wrodzone i rozwojowe narządu ruchu, układowe choroby tkanki łącznej, zapalenie stawów, choroby zwyrodnieniowe stawów, nowotwory narządu ruchu czy amputacje oraz wiele innych schorzeń w obrębie narządu ruchu.
 • 06-E – epilepsja w postaci nawracających napadów padaczkowych spowodowanych różnymi czynnikami etiologicznymi lub wyraźnymi następstwami psychoneurologicznymi.
 • 07-S – choroby układu oddechowego i krążenia, w tym m.in. przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP), zakaźne choroby płuc, prowadzące do niewydolności oddechowej, nowotwory płuc i opłucnej, wrodzone i nabyte wady serca, choroba niedokrwienna serca, kardiomiopatie, nadciśnienie tętnicze z powikłaniami i wiele innych.
 • 08-T – choroby układu pokarmowego, np. stany po resekcji żołądka z różnych przyczyn z licznymi powikłaniami, przewlekłe choroby jelit o różnej etiologii, powikłane zespołem złego wchłaniania, przewlekłe choroby wątroby, przewlekłe zapalenie trzustki, nowotwory układu pokarmowego i wiele innych.
 • 09-M – choroby układu moczowo-płciowego, w tym m.in. zaburzenia czynności dróg moczowych, choroby nerek, nowotwory układu moczowego i narządów płciowych i wiele innych.
 • 10-N – choroby neurologiczne, w tym m.in. naczyniopochodny udar mózgu, guzy centralnego układu nerwowego, pourazowa cerebrastenia i encefalopatia, choroby rdzenia kręgowego i inne.
 • 11-I – inne schorzenia, w tym: endokrynologiczne, metaboliczne, zaburzenia enzymatyczne, choroby zakaźnie i odzwierzęce, choroby układu krwiotwórczego i inne.
 • 12-C – całościowe zaburzenia rozwojowe, powstałe przed 16. rokiem życia, z utrwalonymi zaburzeniami interakcji społecznych lub komunikacji werbalnej oraz stereotypiami zachowań, zainteresowań i aktywności o co najmniej umiarkowanym stopniu nasilenia.

Trzy symbole w orzeczeniu

W orzeczeniu może być podany więcej niż jeden symbol niepełnosprawności, nie więcej jednak niż trzy. Ważne jest to, że każdy z symboli zawartych w orzeczeniu niezależnie od pozostałych musi stanowić samodzielną przyczynę niepełnosprawności. Oznacza to, że wszystkie schorzenia uwzględnione w orzeczeniu muszą w porównywalnym stopniu wpływać na zaburzenie funkcji organizmu.

Klienci naszego Centrum Integracja często zastanawiają się, dlaczego choć mają kilka różnych schorzeń, w orzeczeniu podana jest jedna przyczyna niepełnosprawności. W takiej sytuacji można przypuszczać, że tylko jedno ze schorzeń uprawnia do wydania orzeczenia np. w stopniu umiarkowanym, a pozostałe już nie.


Przeczytaj też nasz poradnik, w którym punkt po punkcie informujemy, co oznaczają kolejne zapisy w orzeczeniu.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • CO MI PRZYSŁUGUJE PRZY ORZECZENIU STOPNIA -UMIARKOWANY
  Wiktoria Bieńkowska
  02.10.2019, 17:20
  OTRZYMAŁAM GRUPĘ 04-0 i 05-R i 07-S , CO MI PRZYSŁUGUJE, CZY MOGĘ LICZYĆ NA ZASIŁEK PIENIĘŻNY?
  odpowiedz na komentarz
 • Wiesław Brejnak
  Wiesław
  08.09.2019, 12:04
  Jakie świadczenia i ulgi przy umiarkowanym stopniu niepełnosprawności z symbolem 07-S 11-I
  odpowiedz na komentarz
 • Jakie swiadczenia sa przy umiarkowanym stopniu niepelnosprawnosci z symbolem 03-L i 02-P. lila
  lila
  06.09.2019, 16:14
  co przysluguje przy umiarkowanym st niepelnosprawnosci 03-L i 02-P
  odpowiedz na komentarz
 • co mi przysługuje czy będę mieć płatne
  AGA
  22.08.2019, 19:00
  mam orzeczenie o stopniu niepełnosprawności symbol 10-n 05-R proszę o ODPIS
  odpowiedz na komentarz
 • Jakie ulgi przysługują?
  Teresa Kowalska
  18.08.2019, 08:06
  Mam orzeczenie o niepełnosprawności umiarkowanej z symbolem 03L ,05R,11I
  odpowiedz na komentarz
 • Pytanie
  Xyz
  08.07.2019, 05:43
  Czy osoba pobierając świadczenie pielęgnacyjne może pójść do szkoły by zdobyć zawód i odbywać w ramach nauki praktykę płatną aż do czasu zdaniu egzaminu zawodowego w celu podjęcia pracy w tym zawodzie ?
  odpowiedz na komentarz
 • Pytanie
  Pohling
  10.06.2019, 20:35
  Jakie numery szkieł okularów stwierdzają o niepelnosprawnosci
  odpowiedz na komentarz
 • odwołałam sie od decyzji z punktu 7 i dostałam poinformowana ze na podstawie &16ust.3 nie ma podstaw zeby zmienić orzeczenie corki a symbol choroby 11-l
  iza
  26.04.2019, 18:04
  co mam teraz zrobić gdzie pisać odwołanie
  odpowiedz na komentarz
 • LEKKI STOPIEŃ 02-P
  Krzysztof J.
  26.04.2019, 13:05
  Witam. Dlaczego jestem dyskryminowany w ocenie potencjalnych pracodawców jeśli powiem że mam lekki stopień niepełnosprawności z orzeczenia przez Komisję d/s o Niepełnosprawności wydaną na okres dwóch lat od 2017 roku z symbolem choroby 02-P ??? Faktem jest że jestem osobą niepełnosprawną, ale zdrową na umyśle. Mam 62 lata i chcę się zatrudnić jako dozorca, "stróż", ochroniarz mienia itp. Nawiązując rozmowę telefoniczną z potencjalnym pracodawcą i podając symbol choroby (02-P) od razu słyszę że lekarz danej firmy mnie nie dopuści do powyższej pracy. Tu pytam dlaczego ??? Korzystam i jestem na łasce z opieki MOPS, co nie wystarcza mi na względne egzystowanie w społeczeństwie, co miesiąc muszę pisać podania żebym dostał "jałmużne" i mam już tego dość. Dlatego poszukuję pracy. Pozdrawiam wszystkich zainteresowanych i proszę o pomoc. Z poważaniem Krzysztof J.
  odpowiedz na komentarz
 • Marek Skórcz
  Marek Skórcz
  13.04.2019, 19:38
  Chciałbym Sue dowiedzieć odnośnie stopnia niepełnosprawności umiarkowanym 06-E. 10-N.
  odpowiedz na komentarz
 • gdzie TU sparwiedliwość ?
  głos z Kujaw
  24.02.2019, 17:14
  Nauczyciele z powodu chrypki - najczęściej , jak moja znajoma - PAPIEROSOWEJ uznawani są Z MOCY PRAWA za NIEPEŁNOSPRAWNYCH i z tego tytułu pobierają RENTY chorobowe , a emeryci - oprócz emerytur otrzymują dodatkowo pół renty i są to spore pieniądze. Tymczasem naprawdę chory człowiek jest upokarzany i nawet jak ja , przy chorobie nowotworowej leczonej chemią , jest odsyłany z kwitkiem
  odpowiedz na komentarz
 • dzień dobry
  Bartek
  15.02.2019, 12:29
  Mam symbol 05r lecze sie od urodzenia końsko szprotawe stopy niedawno stwierdzono u mnie HCV wirusowe zapalenie wątroby, które najprawdopodobnie zarożony zostałem na stole operacyjnym. Ciekaw jestem czy na to mugłbym dostać drugi symbol na ożeczeniu i czy nie przeszkodzi mi to w szukanu pracy.
  odpowiedz na komentarz
 • Choroba obrzęk limfatyczny
  Maria
  05.02.2019, 08:23
  Dzień dobry czy jest tu ktoś kto przy tej chorobie starał się o orzeczenie. Choruję od 12 lat i już raz dostałam od mowę .
  odpowiedz na komentarz
 • Orzeczenie o niepelnosprawnosci w 1 instancji i odwołanie od decyzji administracyjnej.
  Andrzej
  22.01.2019, 20:57
  Wiem jak to jest, najpierw komisja, lekarz, ktory nie slucha, opiera się na przedstawionej dokumentacji,,,,zero empatii,,,, czytasz decyzje i emocje sa ogromne, rzucasz k i ch. Potem probujesz pisać odwołanie ale nie wiesz dokońca jak. Szukasz kogos kto ci pomoże. Ja znalazłem, odwołanie uwzgledniono, ale nie do konca. Byłem za bardzo chory abym walczyl dalej, potem terminy upłyneły i koniec. Dzisiaj walczę ponownie. Chetnie podzielę sie w szczególach, moźe to Wam pomoże.
  odpowiedz na komentarz
 • grupa
  Tomaszgoscinski198230
  11.01.2019, 20:14
  ja mam umiarkowane na4 lata 02-P i 05R
  odpowiedz na komentarz
 • 07-S , 11-I
  Zbigniew
  05.12.2018, 13:58
  Mam orzeczenie w stopniu lekkim z tymi symbolami. Leczę się od lat na cukrzycę stopnia I. A te symbole nie są symbolami mojej choroby. Ubiegam się o pracę i jak jest pytanie o symbol choroby rozmowa się kończy , że stwierdzeniem, że dla pana z takimi schorzeniami nie mamy pracy. Co mam zrobić żeby to zmienić. i zmienić orzeczenie z lekkiego na umiarkowany.
  odpowiedz na komentarz
 • Dobra rada
  Ava
  28.11.2018, 07:31
  W naszym kraju tylko alkoholik jest ciężko chory, więc może zacznijmy pić. A jestem obciąża genetycznie nf1 i komisja stwierdziła że jestem zdrowa gdzie moja choroba obejmuje wszystkie narządy i nie tylko.
  odpowiedz na komentarz
 • Chyba maja nakaz uzdrowienia Polskiego społeczeństwa bo inaczej tych orzeczeń nie można nazwać.
  symbol 11-I 05-R
  27.11.2018, 13:58
  Mam nieuleczalną chorobę nowotworową-Szpiczak.Złamania kręgosłupa przez guz szpiczakowy a więc druty i śrubki w kręgosłupie,orzecznik uznał mnie za osobę lekko niesprawną.
  odpowiedz na komentarz
 • Orzeczenie sprzezone
  Paula
  21.11.2018, 08:11
  Witam syn ma niedosluch obustronny wysoko tonowy ,uposledzenie w stopniu lekkim oraz stwierdzono u niego inne choroby ukladu nerwowego .Czy możemy ubiegać się o świadczenie pielegnacyjne .
  odpowiedz na komentarz
 • symbol 04-0
  Piotr
  09.11.2018, 07:49
  Na co mogę liczyć co mi przysługuje sie z tą grupą niepełnosprawnosci -umiarkowanej symbol 04-0 Czy mogę liczyć na jakieś pieniądze lub zywnosc z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej dla niewidomych Czy jakieś zapomogi itp.Do chwili obecnej z niczego nie korzystałem ,a mam 36 lat ,niepełnosprawnosc trwa od urodzenia.
  odpowiedz na komentarz
 • mam lekki 05-R
  elzbieta
  07.11.2018, 13:22
  taki stopień otrzymałam na komisji / lekki/ a mam zwyrodnienia wszystkichh stawów , stan poudarowy , torbiel przy móżdżku / bóle i zawroty głowy/ , znaczne zmiany miazdzycowe kregosłupa szyjnego / problemy z ręką ,bóle / _ na sprzatanie się nie nadaje, a więc co mogę wykonywać by zarobić na zycie ? bo juz mi rece opadły
  odpowiedz na komentarz
 • III grupa inwalidzka
  ANNA
  19.07.2018, 12:52
  Moj syn ma 8symboli 01-czyli upośledzenie umyslowe 03-zaburzenia sluchu 04choroby narzadu wzroku 06- epilepsja 07-choroby ukladu krazenia wysokie cisnienie 08-choroby ukladu pokarmowego 10N choroby neurologiczne 12 C calkowite zaburzenia rozwojowe a na koniec cukrzyca zaliczony do III grupy inwalidzkiej i moze pracować W tej sytuacji już nie wiem co bedzie dalej i co robić ANNA
  odpowiedz na komentarz
 • karta parkingowa
  FIONA 34
  09.07.2018, 19:38
  Witam , orzeczenie mam na stałe 07-s . Co mam zrobić , zeby otrzymać karte parkingową. Czy z MOPS-u coś mi się nalezy
  odpowiedz na komentarz
 • Okulary na wadę wzroku.
  Kornelia Feluks
  28.06.2018, 12:58
  Moja córka nosi okulary od dzieciństwa ,ma minusy,a w prawym oku ma zeza,jaki powinna mieć symbol w orzeczeniu o niepełnosprawności,żeby dostać zwrot od podatku rocznego,czy muszę mieć zaświadczenie od okulisty,gdy nie ma symbolu napisanego na Orzeczeniu komisjii lekarskiej .
  odpowiedz na komentarz
 • Komo
  Mmm
  25.06.2018, 12:52
  Powiem wam tak .nie wiem co sie stalo .ale ci w komisij juz nic nie uwzgledbiaja .wszycy maja cudowne ozdrowienje ,wycofuja grupy .ja mialam orzeczenie na nie dosluch i nie wyrazna mowe .moj stan sluchowych sie pogarsza .nie slysze na jedno ucho wcale nawet z aparatem .drugie nie wiem jak dlugo jeszcze poszmera .do tego choroby tarczycy mi doszly jestem po radjojodzie .asrma i stwardnienie rozsiane .nadcisnienie i arytmie .a wielce komisia stwierdzila ze jestem zdrowa i moge pracowac jak wol z innymi .a jestem osoba fozyczna .i gdzie tu pomocy szukac zeby normalnie moc sie zatrudnic .jak ja ani wysilnowo nie moge pracowac nie mige sie przemeczac bo grozi to rzutem .nir moge sie stresowac ,musze unikac upalow .do tego dusznosci jak ryba bez wody i nie zrozumienie slow jak ktos do mnie mowi .panstwo w panstwie .kogo juz obchodzi ze jestesmy inwalidami i mamy peoblemy zdrowotne .
  odpowiedz na komentarz
 • Symbol 12C
  Kas
  04.06.2018, 15:53
  Odebrałam orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. Na orzeczeniu są dwa symbole 05R i 12C. Mam wadę wrodzoną i od urodzenia problemy z poruszaniem się, ponadto we wczesnym dzieciństwie zdiagnozowano u mnie chorobę neurologiczną. Zastanawia mnie z jakiego powodu dostałam symbol 12 C czyli całościowe zaburzenia rozwojowe, nigdy nie byłam zdiagnozowana pod tym kontem. Może ktoś z państwa zna dokładną definicję tego symbolu i wie w jakich przypadkach jest on przyznawany i ewentualnie jakie uprawnienia przysługują osobom niepełnosprawnym z symbole 12C. Nie wiem czy jest to może literówka, czy komisja lekarska składająca się z jednego Pana dr. po kilkuminutowym wywiadzie była w stanie postawić nową diagnozę. Bedę niezmiernie wdzięczna za pomoc.
  odpowiedz na komentarz
 • UZDROWIONA
  UZDROWIONA
  17.05.2018, 17:23
  JESTEM PO KOMISJI PRZYZNALI MI STOPIEŃ UMIARKOWANY NA STAŁE ... Z SYMBOLAMI 02-P , 05-R , 09-M W PUNKCIE 9 ....MAM ... NIE SPEŁNIA . CZYLI NIE PRZYZNAŁ MI LEKARZ KARTY PARKINGOWEJ TO PO CO SYMBOL 05-R ??? MIAŁEM STOPIEŃ ZNACZNY TERAZ ZNIÓSŁ......W ORZECZENIU JEDNO PRZECZY DRUGIEMU .... LECZĘ DWA NOWOTWORY , CZEKA MNIE OPERACJA WSTAWIENIA ENDOPROTEZ .. ...CHORY KRĘGOSŁUP ....ZAWAŁ ...OPERACJA GUZA PRZYSADKI ....BRAK WORECZKA ŻÓŁCIOWEGO .....PRZEPUKLINA PACHWINOWA DO OPERACJI....DWIE OPERACJE TARCZYCY I PRZYTARCZYC ITD...CZY KTOŚ MI MOŻE NAPISAĆ CZY MAM PRAWO SIĘ ODWOŁAĆ ???? CO O TYM MYŚLICIE ??? POZDRAWIAM DZIĘKUJĘ
  odpowiedz na komentarz
 • CZY PRZY SYMBOLU NIEPEŁNOSPRAWNOŚCI-09-M PRZYSŁÓGJĄ ZNIŻKI NAPRZEJAZDY I PKP,KOMUNIKACJA MIEJSKA I INNE ŚRODKI KOMUNIKACJI
  MIETEK
  06.05.2018, 22:33
  STOPIEŃ NIEPEŁNOSPRAWNOŚCI UMIARKOWANEJ JAKIE ULGI PRZYSŁÓGUJĄ
  odpowiedz na komentarz
 • Proszę o odpowiedź
  Marzena
  16.04.2018, 22:09
  Witam mamy padaczkę oraz zaburzenia emocji i zachowania spowodowane uszkodzeniem mózgu czy można bylo zabrać nam orzeczenie i nie dać punktów 7
  odpowiedz na komentarz
 • Bilet miesięczny dla opuekuna dziecka niepełnosprawnego.
  Jacek Bednarek
  05.04.2018, 12:00
  Dlaczego opiekun dz.niepełnosprawnego jest dyskryminowany przez brak możliwości nabycia takiego biletu.
  odpowiedz na komentarz
 • Cudowne ozdrowienie
  iza34
  27.02.2018, 15:52
  Witam moja córka ma symbol choroby 02-P.Według komisji powiatowej jest zdrowa i nie potrzebuje mego wsparcia.W historii choroby od psychiatry piszę bardzo wyraźnie konieczne wsparcie matki.Odwolalam się bo moja córka nie jest w stanie samodzielnie funkcjonować.Nawet nie wie jak wrócić do domu np z Warszawy.Choć jezdzimy do Warszawy do 5 razy w miesiącu.
  odpowiedz na komentarz
 • Stopień niepełnosprawności
  Jadwiga
  26.02.2018, 16:39
  Witam , syn ma napisany na orzeczeniu lekarskim stopień niepełnosprawności N-12 H nigdzie nie mogę się doczytać co to może znaczyć, chciałam mu leczyć zęby w narkozie ale Poradnia stomatologiczna nie ma takiego symbolu żeby uprawniała do bezpłatnego leczenia.
  odpowiedz na komentarz
 • cudowne uzdrowienie
  opiekun
  18.12.2017, 18:40
  Po odwołaniu na komisji wojewódzkiej syn został uzdrowiony i nie potrzebuje pomocy .Tak traktowane są dzieci wymagające specjalnej troski.Po 15 minutowym wywiadzie z specjalistą stawiają szybką diagnozę.
  odpowiedz na komentarz
 • Pytanie
  Maja
  16.11.2017, 14:36
  Czy osoba z symbolem niepełnosprawności 10-N może być zatrudniona na stanowisku stróża nocnego (dozorca)
  odpowiedz na komentarz
 • Prawo jazdy
  Lowcia
  26.10.2017, 10:55
  Witam Mam pytanie. Czy osoba majaca orzeczenie niepelnosprawnosci 2 grupa 04-0 może mieć prawojazdy i poruszac sie autem. Czy jedno wyklucza drugie. Dziekuje
  odpowiedz na komentarz
 • mutyzm
  gosiek
  09.10.2017, 19:52
  Witam. Czy symbol 12C może dotyczyć osób z mutyzmem?
  odpowiedz na komentarz
 • renta socjalna
  Hanna Machnik
  05.10.2017, 18:35
  Witam, mam pytanie w związku z orzeczeniem stopnia niepełnosprawnosci. Moj syn dostał orzeczenie " niepełnosprawność umiarkowana 05-R i 09 M. Syn choruje od czasu niemowlęctwa, obecnie ma 20 lat i jeszcze się uczy. Czy oprócz zasiłku pięlegnacyjnego ma szanse np na rentę socjalną? Wymaga sprzętu ortopedycznego ,oraz usług wsparcia opiekuńczego , rehabilitacyjnego , terapeutycznego. Stan zdrowia się ciągle pogarsza poniewaz okres oczekiwania na operację jest kilkuletni.
  odpowiedz na komentarz
 • O6-E
  Maria Gąszczak
  04.10.2017, 13:38
  Mam 57 lat, od 17 roku życia choruję na epilepsję skroniową i non stop leczę się u neurologa. Okazało się, że jest to padaczka lekooporna, miałam upadki, utraty świadomości, zapomnienia gdzie jestem, oblałam rękę wrzątkiem - zamiast zalać w kubku herbatę. Czy w związku z tym mogę złożyć dokumenty do ZUS o 06-E ? Ponadto miałam dwa wypadki samochodowe w 1994 (56% utraty zdrowia) i w 2009 (28% utraty zdrowia) - mam przyznany umiarkowany stopień niepełnosprawności 03-R obecnie do 2019.
  odpowiedz na komentarz
 • PYTANIE
  prośba o odp
  02.10.2017, 11:20
  CZY OSOBA MAJĄCA 62 LATA NA ORZECZENIU STAŁYM Z SYMBOLEM W ORZECZENIU 02-P MOŻE MIEĆ ZABRANE PRZEZ GOPS ,BO TAM MA PŁACONE W TYM OPISANA POMOC CZASOWA OSOBY DRUGIEJ.I TU PYTANIE TO MUJ MĄŻ OD 2005 ROKU NA ORZECZENIU STAŁYM ,MOŻLIWE ZE MU ZABIOROM ,BO TŁUMACZOM TYM ŻE DOCHÓD WYSOKI ,ALE DODAM ŻE W DOMU MAMY DZIECKO NIEPELNOSPRAWNE OD URODZENIA L13 ,I TU P.Z GOPS TWIERDZI ZE ZA WYSOKI DOCHÓD POSIADAM RECHABILITACYJNE PIELĘGNACYJNE I RODZINNE .TO MOŻNA ZABRAĆ MĘŻOWI TO CO DOSTAJE CZYLI 600,4 ZŁ A ORZECZENIE STAŁE PROSZE O ODP PILNIE
  odpowiedz na komentarz
 • Stopień niepełnosprawności
  KAZIMIERA BARTCZUK
  27.09.2017, 11:24
  Otrzymałam stopień niepełnosprawności lekki po komisji w roku 2017, 05-R. Pierwsze orzeczenie miałam w roku 2012, stopień umiarkowany, a kolejne już stopień lekki, a stan zdrowia się pogarsza i jest zapis od lekarza ortopedy, gdzie leczę się od 2010 roku, jestem z zawodu krawcową obecnie jestem na emeryturze, 743zł. Od roku 2010 choruję na zwyrodnienia stawów, jestem po przebytym złamaniu kręgosłupa lędźwiowego w roku 1989, utrzymujący się ból stawów,pogłębiająca się skolioza kręgosłupa piersiowego, przebyta choroba Scheuermanna nieustanny ból kości ogonowej, która jest pod kątem 105 stop., ponadto nadgarstki obu rąk po przebytym złamaniu z przemieszczeniem, ból barków, drętwiejące ręce,drętwiejące palce u ręki prawej, drętwienie prawej stopy, brak czucia w okolicy kręgosłupa piersiowego z lewej strony, brak w nich siły, ból kolan, nie mogę dźwigać, wada wzroku noszę okulary, choruję na ostoporozę od 2007 wynik z 2006 roku , T Score-3 35, Z Score -1 57. nadciśnienie tętnicze od 2010 roku i arytmię nadkomorową serca. Posiadam wrodzoną wadę wzroku od dzieciństwa, nie czytam, widzieć widzę, ale czytam. Nie załączyłam tego oświadczenia ponieważ obawiam się, że mogę stracić prawo jazdy, a prawo jazdy posiadam od roku 2002. Moje pytanie dlaczego tylko mam jeden symbol skoro załączyłam wszystkie zaświadczenia od lekarza o których pisałam oprócz tego jednego o niedowidzeniu lewego oka oraz stopień niepełnosprawności -lekki. Czy moja wrodzona wada wzroku mogłaby wpłynąć na odebranie mi prawa jazdy i czy powinnam się odwołać. dziękuję z poważaniem K. Bartczuk.
  odpowiedz na komentarz
 • co sie nalezy synowi
  ania
  09.09.2017, 09:37
  syn ma symbol [02-P] dziecko wymaga koniecznosci stalego wspoludzialu na co dzien opiekuna w procesie leczenia rehabilitacji iedukacji; dziecko nie wymaga koniecznosci stalej lub dlugotwalej opieki lub pomocy innej osoby w zwiazku ze znaczenie ograniczona mozliwoscia samodzielnej egzystencji co sie synowi nalezy i mi
  odpowiedz na komentarz
 • Stopnia niepełnosprawności -umiarkowanego -07-s
  Maria Cicha Czajka
  04.08.2017, 15:11
  czy mogę odliczać lekarstwa
  odpowiedz na komentarz
 • karta parkingowa
  babaZEwsi
  17.04.2017, 00:36
  Rentę 1gr mam na stałe z ZUS, zdrowie stale się pogarsza.Mam symbol 10-N i 05-R i gdy zmienili zasady karty parkingowej nie dali mi w Starostwie, odwołałam się i musiałam jechać do wrocka tam tez nie dali,komisja jednoosobowa. Mam 60 lat i nie mogę chodzić, nogi tyle były operowane, w kręgosłupie sporo metalu mam i pytam dlaczego nie dali mi karty parkingowej. Nosić zakupy mogę tylko w plecaku inaczej mi ręce wyrywa ze stawu.Teraz coś się robi z ręką prawą-dłoń a właściwie palce.Dla kogo są karty.Mój sąsiad umarł zanim dozcekał się odwołania a drugi awanturę zrobił jednosobowej komisji i otrzymał a lepiej ode mnie wygląda.Zgorzelec to kumoterstwo.
  odpowiedz na komentarz
 • Dziś odebrałem orzeczenie o niepełnosprawności
  Łukasz
  31.03.2017, 15:12
  Witam dziś odebrałem orzeczenie o stopniu niepełnosprawności w stopniu umiarkowanym wcześnie miałem stopień lekki lecz mój stan zdrowia się pogorszył. Czy teraz mogę liczyć na jakieś pieniądze stałe z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej? Czy jakieś zapomogi itp. Dodam iż mam trudności w poruszaniu się i na decyzji mam symbol J-11. Proszę o odpowiedź. A co z pracą jaką mogę podjąć w jakich warunkach itp. W ogóle na co mogę liczyć co mi przysługuje z góry dziękuję
  odpowiedz na komentarz
 • Renta dla niepelnosprawnego
  Urszula
  21.03.2017, 13:39
  Witam . To noe bedzie komentaz , a racj pytanie. Moj syn konczy osiemnascie lat 9.6.2017r ma orzeczenie o niepelnosprawnosci w stopniu umiarkowanym z symbolem 01-U. Czy wniosek o rente dla niego bedzie zasadny i kiedy go zlozyc . Czy w imieniu syna ja mam skladac czy tez on jako osoba pelnoletnia ? Pozdrawiam Urszula.
  odpowiedz na komentarz
 • Proszę na mie nie wylac
  ANNA
  17.02.2017, 09:22
  kubła wody za to co napiszę, nie jestem przeciwna zadnym grupom inwalidzkim ani kopertom dla tych ludzi pokrzywdzonym przez LOS! ale cwaniakom mowie nie , otoz mam sasiada parkującego od kilkunastu lat w kopercie pod moim oknem w alei dojazdowej osiedla upatrzył sobie to miejsce tylko dlatego ze oknem ze swojej kuchni widzi samochod na jego zyczenie prezes SM w tej alei wyznaczył mu miejsce oznaczajac namalowaną kopertą na jezdni [czyt' jest kolesiem prezesa SM.były milicjant i radny ktory posiada grupe inw. 04-O] i nie reagowałabym nadal gdyby na jego zyczenie centralnie w okno balkonowe okolo 10 m ustawiono znak infor, odblaskowy i duzo wiekszy od innych takich znakow! na pismo do prezesa otrzymałam wiadomosc o tresci ze jestem ogarnieta fobią, ze mam sie leczyc , ze mam znieczulicę na cudze inwalidztwo, ze powinnam zgłosic sie do lekarza itd.Mała miwscina okoł 24 tys mieszkancow wszyscy sie znaja od szkoły podstawowej i jeden drugiego popiera, ja jestem potraktowana jak kobieta w chuscie na głowie i twarzy, nikt z władz tego miasta nie potrafi podejsc do problemu uczciwie i sprawiedliwie , Cwaniak ma parking dosłowie przy klatce bloku w ktorym mieszka, i nie byłoby problemu,Ocencie to sami internauci.
  odpowiedz na komentarz
 • Czy jest sens odwolac sie od otrzymanego orzeczenia.
  ProkulewiczRobert
  01.02.2017, 12:07
  Zastanawiam sie czy jest sens odwolac sie do Wojewodzkiego Zespolu-problem polega na tym iz choruje na epilepsje niedawno przeszedlem operacje perforacji zoladka zwiazane z laparotomia z powodu zapalenia otrzewnej w przebiegu ww.perforacji.Zaliczono moj stan jako stopien Lekki gdy za2 miesiace czeka mnie kolejna operacja gdyz przy pierwszej operacji lekarz zle ulozyl jelita co wiaze sie z.nastepnym uszczerbku na zdrowiu.Uwzgledniono trzy symbole -08-T,06-E,02-P
  odpowiedz na komentarz
 • Zabrano mi swiadczenia pielegnacyjne
  Dominika
  19.01.2017, 09:34
  Witam odebralam tydzien temu orzeczenie mojej córki ktora ma guza w sercu. Okazalo sie nagle ze w punkcie 7 jest zapis nie dotyczy. Pomocy musze sie odwolac ale nie wiem jak
  odpowiedz na komentarz
 • Symbol choroby
  Jadwiga Bura
  27.11.2016, 15:39
  Miałam okazję przyjąć się do pracy na pół etatu,ale nie mam na orzeczeniu symbolu choroby :(czy musi być symbol aby pracodawca mógł ubiegać się o dofinansowanie z PFRON ?
  odpowiedz na komentarz
 • okres ważności orzeczenia
  M. S.
  25.11.2016, 18:44
  Mam orzeczenie o lekkim stopniu niepełnosprawności 04-O na stałe od 2009 r, otrzymałam niedawno orzeczenie 06-E- lekki stopień, na 3 lata. Czy to drugie orzeczenie, okresowe, nie powoduje, że to pierwsze również staje się okresowym ( mimo że było wydane na stałe) ?
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Jak oceniasz wynik wyborów?

Biuletyn

Wspierają nas