Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Karta parkingowa a orzeczenie z ZUS

04.04.2016
Autor: MARCIN

Witam. Mam pytanie. Mam 38 lat, ok. 10 lat temu otrzymałem kartę bezterminową, orzeczenie o niepełnosprawności mam z ZUS, gdzie stawałem na komisję, przyznano mi 3 grupę oraz rentę na czas nieokreślony bez świadczeń, schorzenie to martwica kości biodra, leczenie zakończyłem po 10 latach, gdyż lekarz stwierdził, że teraz to tylko czekać, aż biodro nie wytrzyma, wtedy mogą operować. Pani, którą pytałem o wymianę karty, kazała mi przynieść aktualną historię choroby od lekarza, który mnie leczy, opinię i mogę dopiero stanąć na komisję. Czy w moim przypadku jest to konieczne, czy orzeczenie wydane przez komisję ZUS jest nieaktualne? Proszę o odpowiedź, dziękuję i pozdrawiam

Szanowny Panie,

Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami, karta parkingowa jest wydawana osobie zaliczonej do znacznego albo umiarkowanego stopnia niepełnosprawności (na podstawie wydanego od dnia 1 lipca 2014 r. orzeczenia o stopniu niepełnosprawności albo orzeczenia o wskazaniach do ulg i uprawnień), mającej znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się. Przy czym w przypadku osób zaliczonych do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności, wskazanie do karty parkingowej będą mogły uzyskać wyłącznie osoby mające zarówno znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się, jak i przyczynę niepełnosprawności oznaczoną symbolem 04-O (choroby narządu wzroku), 05-R (upośledzenie narządu ruchu) lub 10-N (choroba neurologiczna).

Ponieważ Pańska karta parkingowa wydana była na podstawie orzeczenia ZUS przed 1 lipca 2014 r., utraciła ważność 30 czerwca 2015 r. Aby otrzymać nową kartę parkingową, musi Pan uzyskać orzeczenie o stopniu niepełnosprawności, wydane przez Miejski/Powiatowy Zespół Orzekania o Niepełnosprawności, w którym będą zawarte zapisy uprawniające do wydania ww. dokumentu.

Dopiero po otrzymaniu orzeczenia o niepełnosprawności wraz z ww. zapisami będzie Pan mógł złożyć wniosek o wydanie nowej karty parkingowej.

Z poważaniem,

Ewa Szymczuk, doradca socjalny w Centrum Integracja w Warszawie

Prawy panel

Sonda

Jak angażujesz się w wybory parlamentarne?

Biuletyn

Wspierają nas