Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Torbielowatość nerki a orzeczenie

30.03.2016
Autor: Anna

Witam! Moje dziecko (obecnie 6-tygodniowe) ma torbielowatość nerki prawej, nerka istnieje, ale albo w ogóle nie pracuje, albo pracuje w bardzo niskim procencie (ok. 5%). Badanie, które to potwierdzi, może być przeprowadzone dopiero w listopadzie. Na razie wada jest potwierdzona na podstawie usg. Czy taka wada może zaliczać dziecko do osób niepełnosprawnych? Jeżeli tak, to czy możemy się już starać o dokumenty potwierdzające niepełnosprawność? Dziękuję za odpowiedź

Szanowna Pani,

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, nie ma sformułowanego wprost katalogu schorzeń, które uprawniają do wydania orzeczenia o niepełnosprawności, dlatego nie możemy odpowiedzieć, czy schorzenia Pani dziecka będą uprawniały do wydania orzeczenia. Podstawą uznania osoby, która nie ukończyła 16. roku życia (dziecka) za niepełnosprawną jest ustalenie, że:

  • ma naruszoną sprawność fizyczną lub psychiczną;
  • przewidywany okres trwania upośledzenia stanu zdrowia przekracza 12 miesięcy;
  • wymaga zapewnienia jej całkowitej opieki lub pomocy w zaspokajaniu podstawowych potrzeb życiowych w sposób przewyższający wsparcie potrzebne osobie w danym wieku z powodu wady wrodzonej, długotrwałej choroby lub uszkodzenia organizmu.

Wszystkie wymienione przesłanki muszą wystąpić łącznie.

Niepełnosprawność dziecka orzeka się na czas określony, jednak na okres nie dłuższy, niż do ukończenia przez dziecko 16. roku życia. Decyduje ocena możliwości poprawy funkcjonowania dziecka.

Wg naszej opinii, o wydanie orzeczenia będzie można ewentualnie wystąpić dopiero po zakończonym procesie diagnostycznym.

Z poważaniem,

Ewa Szymczuk, doradca socjalny w Centrum Integracja w Warszawie

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas