Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Niewidomi na tandemach pojadą w Białymstoku

11.03.2016
Autor: Julita Kuczkowska, fot. kadry z filmików, youtube.com
na tandemie jedzie pierwsza kobieta, za nią niewidomy mężczyzna

Z nietypowym pomysłem do białostockich władz zgłosił się Eugeniusz Żamojda – wolontariusz udzielający się w organizacjach działających na rzecz osób niewidomych. Zaproponował, aby miasto kupiło specjalne rowery dla tych osób.

Władze Białegostoku chętnie przyjęły pomysł pana Eugeniusza, tym bardziej, że w mieście istnieją stacje rowerowe, z których mieszkańcy chętnie korzystają. Według twórcy pomysłu, takie tandemy pozwolą nie tylko na aktywność fizyczną osób z dysfunkcją wzroku, ale też na lepsze poznanie okolicy i obcowanie z przyrodą. Białostockie plany przewidują zakup trzech tandemów dla osób niewidomych i widzących przewodników.

na tandemie jedzie dwóch mężczyzn, za nimi inne pary

Koszt jednego takiego roweru to około 5 tys. zł. Mają pojawić się w stolicy województwa podlaskiego za kilka miesięcy.

Znajdź partnera do jazdy

Rowery dla osób niewidomych w Białymstoku to nie jest jedyna tego typu akcja. Na terenie całej Polski działa projekt „Niewidomi na tandemach”. Przede wszystkim pomaga on zdobyć osobom niewidomym tandemy oraz wolontariuszy do kierowania nimi. Ponadto umożliwia znalezienie partnera do jazdy jak najbliżej miejsca zamieszkania. Długość przejażdżek zainteresowani ustalają między sobą – mogą to być wyprawy wielodniowe, jak i krótkie rajdy.

Nie tylko Białystok

Niezależnie od projektu, istnieje fundacja o tej samej nazwie: Niewidomi na Tandemach. Jej głównym celem jest organizacja i popularyzacją jazdy na rowerze. Organizuje wiele imprez rowerowych, również wielodniowych rajdów, podczas których zapewnia także nocleg. Oprócz wolontariuszy w rajdzie uczestnikom zawsze towarzyszy auto techniczne, które wiezie bagaże czy sprzęt niezbędny do napraw rowerów. W maju 2016 r. organizowany będzie rajd turystyczny na Dolnym Śląsku, gdzie uczestnicy nie tylko będą przemierzać trasy rowerowe. Program przewiduje bowiem zwiedzanie atrakcji turystycznych Dolnego Śląska wraz z przewodnikiem.

Warto również wspomnieć o organizacji Travelling Inspiration, która zrzesza miłośników wycieczek rowerowych po Polsce i za granicą. W ramach projektu „80 Rowerów” organizowane są tandemowe wyprawy rowerowe dla osób niewidomych i niesłyszących. Travelling Inspiration zorganizowało już trasy z Warszawy do Helsinek czy z Lizbony do Santiago. Posiada własne tandemy i wolontariuszy-przewodników, którzy chętnie towarzyszą osobom z niepełnosprawnościami w rowerowych ekspedycjach.

Projekt Niewidomi na tandemach jest dostępny na Facebooku.

Na Facebooku znaleźć także można Fundację Niewidomi na Tandemach.

Więcej pomysłów o rowerowych projektach organizacji Travelling Inspiration można sprawdzić na Facebooku.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Czas pracy osoby z niepełnosprawnością nie może przekraczać 8 godzin na dobę, a przy stopniu znacznym lub umiarkowanym – 7 godzin. Czy słusznie nie stosuje się tych zasad m.in. do osób zatrudnionych w ochronie?

Biuletyn

Wspierają nas