Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Karta potwierdzenia niepełnosprawności – Czechy a Polska

27.04.2016
Autor: Roman

W Czechach istnieje karta nadzwyczajnych wygód (korzyści) w celu czerpania naprz. zniżek w transporcie, czy zniżek w cenie biletu wstępu do różnych obiektów, czy na imprezy itp. Istnieje I stopień (TP), II st. (ZTP) i III st. (ZTP/P – zvlášť těžké postižení/průvodce). Czy w Polsce także istnieje taka prosta kategoryzacja niepełnosprawności w celu zapewniania/czerpania naprz. zniżek w cennikach itp. dla tych osób? Dziękuję, Roman

Szanowny Panie,

W Polsce potwierdzeniem posiadania orzeczenia o stopniu niepełnosprawności (lub orzeczenia o niepełnosprawności w przypadku osób do 16. roku życia), wydanego przez właściwy miejscowo zespół ds. orzekania o niepełnosprawności, jest legitymacja osoby niepełnosprawnej. Wystawia się ją na wniosek osoby niepełnosprawnej. Osoba niepełnosprawna, składając wniosek, przedstawia do wglądu prawomocne orzeczenie o niepełnosprawności, o stopniu niepełnosprawności lub o wskazaniach do ulg i uprawnień.

Legitymacje wystawia się na okres ważności orzeczenia. Jednakże okres ważności legitymacji nie może być dłuższy niż 5 lat (w przypadku legitymacji dokumentujących niepełnosprawność) albo 10 lat (w przypadku legitymacji dokumentujących stopień niepełnosprawności wystawionych osobom, które nie ukończyły 60. roku życia). W przypadku, gdy osoba niepełnosprawna posiada więcej niż jedno orzeczenie o niepełnosprawności, o stopniu niepełnosprawności lub o wskazaniach do ulg i uprawnień, legitymację dokumentującą niepełnosprawność albo legitymację dokumentującą stopień niepełnosprawności wystawia się na podstawie ostatniego orzeczenia.

Celem otrzymania legitymacji należy złożyć:

  • wypełniony i czytelnie podpisany wniosek o wydanie legitymacji osoby niepełnosprawnej,
  • przedstawić do wglądu oryginał orzeczenia o niepełnosprawności, stopniu niepełnosprawności lub wskazaniach do ulg i uprawnień,
  • jedną aktualną fotografię o wymiarach 3,5 cm x 4,5 cm (nie dotyczy to osób, które nie ukończyły 16. roku życia, albowiem zdjęcie w tym przypadku nie jest wymagane).

Istnieje również możliwość wpisania w legitymacji symbolu przyczyny niepełnosprawności, jeżeli może to ułatwić danej osobie korzystanie z należnych ulg i uprawnień.

Jak już wspomniałem, o legitymację mogą ubiegać się osoby posiadające orzeczenie wydane przez właściwy miejscowo zespół ds. orzekania o niepełnosprawności. Orzeczenia organów orzecznictwa rentowego (ZUS, KRUS, MON, MSWiA) nie stanowią podstawy do wydania takiej legitymacji.

Z poważaniem,

Piotr Wojtewicz, aplikant adwokacki

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas