Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Zasiłek pielęgnacyjny a dodatek pielęgnacyjny

11.03.2016
Autor: Renata

Witam. Osoba trwale sparaliżowana, wymagajca całodobowej opieki, może zrezygnować z dodatku pielęgnacyjnego w celu nabycia prawa do zasiłku pielęgnacyjnego? Różnica kwot jest znaczna, a opiekunce socjalnej przydzielonej na 8 godzin dziennie należy płacić miesięcznie ponad 800 złotych, więc dodatkowa pomoc gminy jest bardzo pożądana. Dziękuję

Szanowna Pani,

Zasiłek pielęgnacyjny w wysokości 153 zł jest wypłacany z tytułu posiadania orzeczenia o niepełnosprawności lub stopnia niepełnosprawności.

Więcej informacji o zasiłku pielęgnacyjnym znajdzie Pani na naszym portalu.

Natomiast dodatek pielęgnacyjny przyznawany jest na podstawie orzeczenia ZUS o całkowitej niezdolności do pracy i samodzielnej egzystencji lub osobie, która ukończyła 75 lat i jest uprawniona do emerytury. Jest wypłacany przez ZUS i wynosi aktualnie 208,67 zł.

Więcej informacji o dodatku pielęgnacyjnym znajdzie Pani na naszym portalu.

Zatem jeśli osoba uzyska odpowiednie orzeczenie ZUS, może otrzymywać dodatek pielęgnacyjny i zrezygnować z zasiłku pielęgnacyjnego, nie można bowiem otrzymywać ww. świadczeń równocześnie.

Z poważaniem,

Ewa Szymczuk, doradca socjalny w Centrum Integracja w Warszawie

Prawy panel

Sonda

Czy ma dla Ciebie znaczenie, w jaki sposób nazywane są osoby z niepełnosprawnością (np. kaleka, inwalida, niepełnosprawny, osoba z niepełnosprawnością, itd)?

Biuletyn

Wspierają nas