Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Przeniesienie z DPS do hospicjum a opłaty

26.04.2016
Autor: Michał

Witam, mam pytanie – babcia przebywała w DPS, po hospitalizacji została przeniesiona do hospicjum, w którym będzie miała zapewnioną lepszą opiekę. Pytanie: czy pieniądze, które wpływały na konto DPS, można przelać na konto hospicjum? Wiem, że hospicjum jest bezpłatne, natomiast chcieliśmy wspomóc tą placówkę z pieniędzy, które idą na DPS, w którym babcia już nie przebywa fizycznie i nie wiem, dlaczego mają wpływac na konto DPS. Bardzo proszę o pomoc.

Szanowny Panie,

Funkcjonowanie domów pomocy społecznej uregulowane jest przepisami Ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (t.j. Dz.U. 2015.163 z późn. zm.). Co do zasady, opłaty za pobyt w domu pomocy społecznej wnoszone są w związku z przebywaniem w nim danej osoby jako jego mieszkańca. Z uwagi na powyższe, gdy osoba przestaje być mieszkańcem domu pomocy społecznej, odpada podstawa do wnoszenia opłat. Wtedy też wskazane jest podjęcie stosownych działań związanych z formalno-prawnym zakończeniem pobytu osoby w domu pomocy społecznej i dokonanie stosownych rozliczeń.

W odniesieniu zaś do kwestii wsparcia finansowego hospicjum, istnieją różne formy tej czynności. Można tego dokonać poprzez przelew bankowy, przekaz pocztowy czy darowiznę. Wiele instytucji tego typu na swoich stronach www wskazuje konkretne formy, w jaki sposób można wspomóc hospicjum.

Z poważaniem,

dr Michał Urban, radca prawny

Prawy panel

Sonda

Czy skorzystasz z usług asystenta osobistego w Twoim mieście/gminie?

Biuletyn

Wspierają nas