Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Prowadzimy z mamą firmę. Mama ma duży dług

27.04.2016
Autor: Anna

Witam. Razem z Mamą prowadzimy firmę – jestem wspólnikiem od 6 lat. Mama ma duży dług, którego nie potrafi spłacić – to dotyczy też firmy, której jestem wspólnikiem. Mama i ojciec, jako małżeństwo, mają rozdzielczość majątkową – czyli że z ojca nie ściągną pieniędzy? Ja mam moje mieszkanie własnościowe, ale jeśli przepiszę mieszkanie na ojca, to nie będą mogli zabrać mieszkania za długi matki? Dodam, że adres zameldowania mamy ten sam z Mamą, ojciec ma inny adres meldunku. Pozdrawiam serdecznie i czekam na odpowiedź, Anna

Szanowna Pani,

Sprawa wydaje się dość skomplikowana, aby bez posiadania szczegółów sprawy odpowiedzialnie udzielić odpowiedzi na takie pytania. W takim przypadku warto udać się na osobistą rozmowę z prawnikiem. Mimo to postaram się przedstawić kilka zasad prawnych.

Rozdzielność majątkowa małżeńska powoduje, iż od daty jej zawarcia generalnie ryzyko ściągnięcia jakiekolwiek długu, który został zaciągnięty po podpisaniu intercyzy ustanawiającej rozdzielność majątkową, od męża jest minimalne. Z Pani zapytania wynika, iż też jest Pani wspólnikiem, nie wiem jednak, o jakiej spółce mówimy, a co za tym idzie, jakie są ryzyka związane z bycia przez Panią wspólnikiem zadłużonej firmy.

Jeżeli chodzi o mieszkanie, warto mieć przede wszystkim na uwadze takie przepisy, jak: art. 59. Kodeksu cywilnego, zgodnie z którym w razie zawarcia umowy, której wykonanie czyni całkowicie lub częściowo niemożliwym zadośćuczynienie roszczeniu osoby trzeciej, osoba ta może żądać uznania umowy za bezskuteczną w stosunku do niej, jeżeli strony o jej roszczeniu wiedziały albo jeżeli umowa była nieodpłatna. Uznania umowy za bezskuteczną nie można żądać po upływie roku od jej zawarcia. Warto również zwrócić uwagę na artykuły 527-534 Kodeksu cywilnego.

Natomiast kwestia meldunku generalnie nie ma znaczenia w przedmiotowej sprawie.

Z poważaniem,

Grzegorz Jaroszczyk, prawnik

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas