Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Opiekunowie zabezpieczeni po śmierci podopiecznych

26.02.2016
Autor: PAP, fot. Mateusz Różański
Transparent z napisem "Mamy prawo godnie żyć"

Opiekunowie osób z niepełnosprawnością, którzy utracili świadczenia, np. po śmierci podopiecznego, będą mieć prawo do zasiłku dla bezrobotnych lub świadczenia przedemerytalnego - wynika z projektu ustawy przygotowanego przez MRPiPS.

Projekt nowelizacji ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz ustawy o świadczeniach przedemerytalnych wprowadza możliwość nabycia prawa do zasiłku dla bezrobotnych oraz świadczenia przedemerytalnego przez te osoby, które opiekowały się osobą z niepełnosprawnością i otrzymywały za to świadczenie pielęgnacyjne lub specjalny zasiłek opiekuńczy, a po śmierci podopiecznego albo po utracie przez niego orzeczenia o niepełnosprawności czy danego stopnia niepełnosprawności - świadczenie to straciły.

Stała opieka jak zatrudnienie

Według resortu rodziny sprawowanie opieki nad członkiem rodziny z niepełnosprawnością należy traktować tak jak czas zatrudnienia i zaliczać go do wymaganego prawem okresu uprawniającego do nabycia prawa do zasiłku dla bezrobotnych czy świadczenia przedemerytalnego.

„Pobieranie świadczenia pielęgnacyjnego, specjalnego zasiłku opiekuńczego lub zasiłku dla opiekuna ma na celu częściową rekompensatę zakończenia aktywności zawodowej spowodowanego koniecznością sprawowania stałej opieki nad niepełnosprawnym członkiem rodziny, dlatego zasadne jest traktowanie przez ustawodawcę tej formy aktywności podobnie do zatrudnienia, w zakresie możliwości uzyskania prawa do zasiłku dla bezrobotnych oraz świadczenia przedemerytalnego po utracie prawa do wyżej wskazanych świadczeń związanych z opieką” - wyjaśnia w uzasadnieniu MRPiPS.

Jak dodaje, za przyjęciem proponowanego rozwiązania przemawiają również względy społeczne i demograficzne, bo w starzejącym się społeczeństwie będzie coraz więcej osób wymagających opieki.

„Wiadomym jest, że opieka osób najbliższych stanowi w takiej sytuacji najlepszą alternatywę dla wymagających opieki. Przy niedostatku systemowego rozwiązania wskazanych kwestii opieki nad osobami niepełnosprawnymi, starzejącymi się i chorymi, przejęcie przez osoby bliskie opieki i rezygnacja z pracy zawodowej, którą w innych okolicznościach opiekunowie mogliby wykonywać, powinny zostać docenione i wsparte dostateczną pomocą ze strony państwa” - uważa MRPiPS.

Ustawa od przyszłego roku

Zgodnie z projektem do ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy dodany zostanie zapis, zgodnie z którym do okresu uprawniającego do nabycia prawa do zasiłku dla bezrobotnych, czyli 365 dni w okresie 18 miesięcy bezpośrednio poprzedzających rejestrację opiekuna w urzędzie pracy jako osoby bezrobotnej, zaliczany będzie okres pobierania świadczenia pielęgnacyjnego czy zasiłku opiekuńczego, mimo nieodprowadzania składki na Fundusz Pracy. Podkreślono jednak, że dotyczy to sytuacji, gdy świadczenie zostało utracone np. w związku ze śmiercią podopiecznego czy utratą orzeczenia o niepełnosprawności.

Analogiczne rozwiązanie zastosowano przy prawie do świadczenia przedemerytalnego - w tym przypadku obowiązuje jednak kryterium wieku i przepracowanego czasu. Opiekun do dnia, w którym ustało prawo do świadczenia musi ukończyć co najmniej 55 lat w przypadku kobiet, 60 lat w przypadku mężczyzn i legitymować się okresem uprawniającym do emerytury (co najmniej 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn).

Projektowana ustawa miałaby wejść w życie 1 stycznia 2017 r.

Na podstawie danych MRPiPS oraz GUS oszacowano, że łączna liczba osób pobierających świadczenie pielęgnacyjne, specjalny zasiłek opiekuńczy lub zasiłek dla opiekuna w 2016 r. wyniesie średnio miesięcznie 216,9 tys. i nie zmieni się w kolejnych latach. Odsetek opiekunów, którzy kończą sprawowanie opieki z powodu śmierci podopiecznego lub utraty ważności orzeczenia o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności wyniesie rocznie 14 proc.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • ZOSTANĘ TERRORYSTĄ?
  NIE WIEM CZY PRZEŻYJĘ
  28.05.2021, 23:07
  JESTEM PO 2 ZAWALE = 4 GODZINNEJ ŚMIERCI KLINICZNEJ. > PO ŚMIERCI OSOBY PODOPIECZNEJ - MAM UKOŃCZONE 63 LATA,POWYŻEJ 25 LAT PRACY,ŁĄCZNIE Z OPIEKĄ = NIE CHCĄ DAĆ EMERYTURĘ,ANI ŚWIADCZENIE PRZEDEMERYTALNE. = ZWODZILI MNIE KILKA MIESIĘCY - NAWET 1 PRACOWNICĘ ZWOLNILI. = DUŻO MI NIE TRZEBA - LUDZIE DAJCIE MI NA DOJAZD DO ZUS W BIAŁYMSTOKU - NIE POTRZEBUJE NIC - TYLKO WEJŚĆ DO BUDYNKU = TAK ZOSTAŁEM WYSZKOLONY. = TO NIE GROŹBA - TYLKO OSTRZEŻENIE - TAKICH LUDZI JAK JA JEST WIĘCEJ W POLSCE = CORAZ WIĘCEJ.
  odpowiedz na komentarz
 • Swiadczenie przedemerytalne
  Maria witek
  14.02.2021, 17:04
  Otrzymalam zasilek z U P ktory otrzymalam jako opiekun po smierci mamy ale po zasilku zus odmowil mi swiadczenia przedemeryralnego mam 58 lat i 30 lat pracy w zakładzie moja mama przed smiercia byla 4 tygodnie w hospicjum po 6 dniach po udarze została wypisane do domu z tak chora osoba nie dałabym rady w domu sama do hospicium jeździłam 2 razy dziennie opiekowalam sie nia do konca jak umialam
  odpowiedz na komentarz
 • czy nalezy mi sie zasilek dla bezrobotnych
  malgorzata
  03.08.2020, 15:10
  Amarł mi syn w 2014 roku w pażdzierniku byl niepełnosprawny od urodzenia ,po smierci syna w ciągu kilku dni zarejestrowałam się w urzedzie pracy ,przez kilka lat wczesniej dostawałam zasilek na opieke nad synem , po smierci zostałam z niczym . w urzedzie pracy stwierdzono wowczas ze zasilek dla bezrobotnych mi sie nie nalezy , dzis dowiedziałam sie ze takowy zasilek jednak sie nalezt po smierci syna , prawo zostalo zmienione w 2016 roku. czy moge upominac sie z urzedu pracy za rok 2014 gdy syn zmarl zwrotu zasilku dla bezrobotnych , jesli tak to za jaki okres i w jakiej kwocie
  odpowiedz na komentarz
 • Opieka mamy
  Ewa donajska
  29.05.2020, 14:04
  Opieka moje mamy azhaimer agresywny, otępienie, cukrzyca niewydolność stawów zostałam opiekunem prawnym od 6.12.2018 opiekowałam się aż do 15.04 2020 zmarła tym okresie nie dostałam wsparcia od mopsu , bo wyszłam 2 raz za mąż i mam 2 meldunki stałe Polsko-niemiecki, owszem mops, b-c wysłał do izby Marszałkowskiej, moje dokumenty 29.03.2019r.do dziś żadnej odp. Z izby Marszałkowskiej, choć pani z mopsu p informowała mnie niemam na co liczyć ja z mamą byłam cały czas 24/24 osoba leżącą (pampersy, leki i jedzenie) wszystko robiłam kołoniej, pytam gdzie sprawiedliwość że mi się nic nie należy żaden zasiłek, 2018 do 2020 opiekowałam się wykończyły mnie te lata znia wyniszczony mam organizm , itp. Jeśli bym się nie podjęła opieki mamy to bym miała na głowie policjie i mops , choć mam brata który nie był zainteresowany nad opieka naszej matki, teraz niemam nic tylko człowiek jest schorowany i popada depresji i nikt mu na leki nie da i pozdrawiam izbę marszałkowska , jak ludzi konia robicie. Ewa. D.
  odpowiedz na komentarz
 • Zasiłek opiekuńczy
  W. Rogoziński
  22.05.2019, 08:24
  Otrzymałem od lekarza zwolnienie 6 dni na opiekę nad chorą matką. Po dwóch dniach mama zmarła. Co dalej ze zwolnieniem?
  odpowiedz na komentarz
 • Krystyna Jarecka
  Krysiajar
  16.05.2019, 19:47
  Witam, mam pytanie,mój brat pobierał zasiłek opiekuńczy na matkę z Gopsu,zmarł w dniu wypłaty zasiłku i nikt tego zasiłku nie otrzymał,i nie były odprowadzone składki,stad też mam problem z otrzymaniem zasiłku pogrzebowego. Czy ten zasiłek powinien być wypłacony,i kto mógłby go odebrać,zaznaczam że do chwili śmierci brak opiekował się mamą,,proszę o odpowiedż
  odpowiedz na komentarz
 • Krystyna Jarecka
  Krysiajar
  16.05.2019, 11:23
  Witam, mam pytanie,mój brat pobierał zasiłek opiekuńczy na matkę z Gopsu,zmarł w dniu wypłaty zasiłku i nikt tego zasiłku nie otrzymał,i nie były odprowadzone składki,stad też mam problem z otrzymaniem zasiłku pogrzebowego. Czy ten zasiłek powinien być wypłacony,i kto mógłby go odebrać,zaznaczam że do chwili śmierci brak opiekował się mamą,,proszę o odpowiedż
  odpowiedz na komentarz
 • Zasiłek przedemerytalny
  Aleksandra
  22.11.2017, 10:34
  Witam. Jestem os.niepełnosprawną a moja mama na obecy moment mi pomaga. Za rok wychodzę zamąż i zastanawiam sie czy nadal bedzie mogla otrzymywać albo świadczenie albo czy bedzie mogła prześć na świadczenie przedemerytalne?
  odpowiedz na komentarz
 • Załamana
  Grazyna
  18.01.2017, 13:58
  Ja opiekowalam sie matka lezaca przez niepelne szesc lat pobieralam zasilek i co? teraz po smierci bo zmarla w styczniu 2016 roku nie mam nic i teraz choc ustawa weszla w życie urząd pracy odmówił mi prawa do zasiłku i jestem do tej pory z niczym .To tak ma wyglądać zabezpieczenie ,mam 56 lat
  odpowiedz na komentarz
 • Co po zasiłku dla bezrobotnych?
  Grzegorz niepełnosprawny
  07.03.2016, 10:39
  (...) "do nabycia prawa do zasiłku dla bezrobotnych" ......"świadczenie zostało utracone np. w związku ze śmiercią podopiecznego czy utratą orzeczenia o niepełnosprawności." Ci ludzie zupełnie nie wiedzą o czym mówią!!!!? NIE TRACI SIĘ ORZECZENIA O NIEPEŁNOSPRAWNOŚCI to po pierwsze a po wtóre co ma zrobić załóżmy mężczyzna mający 55 lat, który opiekował się swoją niepełnosprawną żoną, albo jako jedyny opiekun swoim dzieckiem? W tym wieku nie ma mowy o przekwalifikowaniu się a zasiłek dla bezrobotnych będzie mógł pobierać tylko przez pół roku? Czy ktoś o tym pomyślał? A czy szanowne MRPiPS zdaje sobie sprawę, że niepełnosprawnych w stopniu znacznym, całkowicie niezdolnych do samodzielnej egzystencji żyje w Polsce ok. 1 mln? I dlaczego dopiero w 2017r. skoro TK wypowiadał się na ten temat w 2014r.? Jest to zwykła podłość. Może w MRPiPS ktoś pomyśli, że sam/a za dzień dwa stanie się osobą niepełnosprawną? No tak, myślenie boli a poza tym ci z MRPiPS zdążą się nachapać i nie będzie im potrzebna pomoc w postaci Świadczenia Pielęgnacyjnego!!!!!!!!
  odpowiedz na komentarz
 • zabezpieczeni?
  GOść
  03.03.2016, 19:12
  Zabezpieczeni to będą, jak zaczną obowiązywać przepisy. A do ich wejscia w zycie jeszcze bardzo daleka droga. I tak naprawdę nie wiadomo, czy jak dojdzie co do czego to sie okaże, ze ci co pobierali zdo lub szo nie kwalifikują sie ani na zasiłek dla bezrobotnych ani na swiadczenie przedemerytalne, a głównym powodem będzie zbyt niska kwota pobieranego świadczenia.
  odpowiedz na komentarz
 • Aha.
  Blanka Rudy
  01.03.2016, 13:26
  To już było w projekcie Seredyn. I ten projekt wróci. Tylko zgodniejszy z TK, bo wszystkim zrówna do 800,- z progiem 1000,-. A było negocjować, zamiast drzeć mordy. A teraz nowy rząd ma w nosie tych którzy im nie napłodzą kolejnych pokoleń imbecyli z FAS. Emerytury wzrosły o całe 1,61. Ludzie myślą, że coś dostaną. A jakże! Garba. Bo dzięki pińcet w dodatku ceny skoczą. Ale cieszmy się i radujmy - mamy #dobrązmianę.
  odpowiedz na komentarz
 • opiekunowie dorosłych niepełnosprawnych
  ewa
  29.02.2016, 10:34
  to miało wejśc w życie od 2016 od marca ,tak jest w ustawie,ponadto opiekunowie dorosłych niepełnosprawnych mieli otrzymywać po 800 zamiast 520 i nic
  odpowiedz na komentarz
 • Zabezpieczenie dla opiekunów.
  janusz.
  28.02.2016, 11:12
  A co z opiekunami osób niepełnosprawnych którzy opiekują się takimi osobami i nie pobierają żadnych świadczeń np.z powodu przekroczonego kryterium dochodowego.Są to osoby często bez żadnych środków do życia i utrzymywani są np.z renty niepełnosprawnego rencisty.Kiedy wreszcie zostanie zniesione kryterium dochodowe dla opiekunów dorosłych osób niepełnosprawnych?Opiekunowie dzieci nie mają kryterium dochodowego czy są innymi ludżmi niż te osoby które opiekują się często swoimi niepełnosprawnymi rodzicami ,którzy całe życie ciężko pracowali i zostali kalekami w wyniku chorób.Jak długo jeszcze, podobno w państwie prawa obywatele będą traktowani tak nierówno.
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Wspierają nas