Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Likwidacja barier architektonicznych – platforma do balkonu

25.05.2016
Autor: Ewa

Witam serdecznie. Jestem od pół roku osobą niepełnosprawną, o znacznym stopniu niepełnosprawności. Poruszam się na wózku inwalidzkim. Dostałam orzeczenie o niepełnosprawności na rok (w cudowne uzdrowienie nie wierzę, więc pewnie zostanie to po roku zmienione. Chciałabym kupić mieszkanie na parterze, by móc wrócić do pracy. Niezbędne jest jednak zrobienie platformy z balkonu, która umożliwiłaby mi jakiekolwiek wyjście z mieszkania. W chwili obecnej mieszkam na 2. pietrze. W oddziale PCPR powiedziano mi, że nie mam szans na uzyskanie dofinansowania, ponieważ wniosków jest dużo, pieniędzy mało, a ja mam orzeczenie o niepełnosprawności tylko na rok. Proszę mi powiedzieć, gdzie mogę starać się o pomoc finansową, by móc zrobić wyjście z mieszkania przez balkon.

Szanowna Pani,

Interesująca Panią kwestia dofinansowania likwidacji bariery architektonicznej uregulowana została m.in. przepisami rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 25 czerwca 2002 r. w sprawie określenia rodzajów zadań powiatu, które mogą być finansowane ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (Dz.U.2015.926).

Zgodnie z tymi przepisami o dofinansowanie do likwidacji barier architektonicznych (jeżeli ich realizacja umożliwi lub w znacznym stopniu ułatwi osobie niepełnosprawnej wykonywanie podstawowych, codziennych czynności lub kontaktów z otoczeniem), mogą ubiegać się osoby niepełnosprawne, które mają trudności w poruszaniu się.

Warunkiem uzyskania pomocy jest posiadanie statusu właściciela nieruchomości lub użytkownika wieczystego albo posiadanie zgody właściciela lokalu lub budynku mieszkalnego, w którym stale zamieszkują. W celu uzyskania dofinansowania należy złożyć pisemny wniosek w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie (PCPR) w miejscu zamieszkania. Wyżej wskazane rozporządzenie określa zasady udzielanej pomocy, jednak szczegółowe warunki ustalane są w konkretnych powiatach. Zatem szczegółowe informacje na temat pomocy uzyska Pani w PCPR w miejscu zamieszkania.

Proszę jednak pamiętać, że właściwym trybem do starania się o dofinansowanie jest pisemny wniosek, który można składać do PCPR. Wniosek taki powinien zostać rozpatrzony w ciągu 30 dni, w tym czasie PCPR powinien udzielić informacji na temat możliwości uzyskania dofinansowania.

Więcej informację o likwidacji barier architektonicznych można znaleźć także na naszym portalu.

Z poważaniem,

dr Michał Urban, radca prawny

Prawy panel

Sonda

Jak angażujesz się w wybory parlamentarne?

Biuletyn

Wspierają nas