Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Opatrunki specjalistyczne a odliczenie od podatku

17.09.2016
Autor: A.

Mam Ojca z raną wrzodziejącą z różnymi bakteriami. Rany te należy opatrzyć opatrunkami specjalistycznymi, które niwelują te bakterie i pomagają w odroście skóry. Typ plastrów: AQUACEL-Foam. Jaka jest możliwość odliczenia od podatku, jeżeli jest to jedyna metoda leczenia? Z góry dziękuję za odpowiedź. Z poważaniem, A.

Szanowny Panie,

Osoba z niepełnosprawnością ma prawo skorzystania z ulgi rehabilitacyjnej, o ile poniesiony przez nią wydatek został wymieniony w Ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych (art. 26 ust. 7a Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych) jako wydatek na cele rehabilitacyjne oraz wydatek związany z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności.

W ramach ulgi rehabilitacyjnej osoba z niepełnosprawnością może odliczyć koszty poniesione m.in. na zakup oraz naprawę indywidualnego sprzętu, urządzeń i narzędzi technicznych, niezbędnych w rehabilitacji, a także przedmiotów, które wpływają na poprawę sytuacji osoby z konkretną dysfunkcją (nie dotyczy to sprzętu gospodarstwa domowego oraz powszechnie używanych przedmiotów).

Niestety, w Polsce nie ma ujednoliconej interpretacji podatkowej i niejednokrotnie zdarza się, że urzędy skarbowe w różnych miejscowościach reprezentują odmienne stanowiska w podobnych przypadkach. W związku z powyższym, zachęcam do skonsultowania się z Pańskim urzędem skarbowym, i to najlepiej przed dokonaniem odliczenia, aby uniknąć różnego rodzaju problemów. W przypadku, gdy poniesiony wydatek jest spory, a do rozliczenia zostało jeszcze trochę czasu, warto pomyśleć o zwróceniu się do właściwego dyrektora izby skarbowej z prośbą o wykładnię prawa podatkowego w tym konkretnym przypadku. Czas oczekiwania na wykładnię wynosi do 3 miesięcy, zaś koszt jej to 40 zł.

Więcej informacji na temat interpretacji indywidualnych znaleźć można na stronie Ministerstwa Finansów. Ponadto w rozwianiu wątpliwości pomocna będzie również Krajowa Informacja Podatkowa, która jest czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 7:00 – 18:00 (infolinia: z tel. stacj.: 801 055 055, z tel. kom.: 22 330 03 30).

Zachęcam Pana również do lektury broszury informacyjnej dotyczącej ulgi rehabilitacyjnej w roku 2016 (plik PDF, 592 KB).

Z poważaniem,

Adriana Kosicka, Centrum Integracja Gdynia

Prawy panel

Sonda

Czy ma dla Ciebie znaczenie, w jaki sposób nazywane są osoby z niepełnosprawnością (np. kaleka, inwalida, niepełnosprawny, osoba z niepełnosprawnością, itd)?

Biuletyn

Wspierają nas