Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Niepełnosprawność, doktorat – alimenty a praca

28.02.2016
Autor: Paulina

Szanowni Państwo, zwracam się z taką prośbą: proszę o odpowiedź, jak z punktu widzenia prawa wygląda moja sytuacja i czy takowy stan rzeczy ma prawo mieć miejsce, otóż: w marcu br. roku skończę 26 lat. W październiku podjęłam stacjonarne studia doktoranckie, poza miejscem zamieszkania (dojeżdzam na zajęcia przeszło 120 km), moi rodzice są po rozwodzie i w związku z tym tata wspiera mnie finansowo, jako iż dalej się kształcę – ma zasądzony wyrok alimentacyjny w wysokości 300 zł, które skrupulatnie płaci do tej pory. Czy z racji mojej niepełnosprawności (wada wrodzona, symbol niepełnosprawności 03-L, stopień umiarkowany) tata ma prawo płacić rzeczone alimenty? Czy jest jakieś ograniczenie wiekowe? I co w przypadku podjęcia przeze mnie pracy? Czy tata ma obowiązek dalej mnie wspierać w postaci alimentów?

Szanowna Pani,

Zgodnie z przepisami Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, rodzice są zobowiązani do świadczeń alimentacyjnych na dziecko, które nie jest w stanie utrzymać się samodzielnie. W ww. przepisach nie ma ustalonej granicy wieku, do którego rodzice mają obowiązek płacić alimenty. Tak więc osoba pełnoletnia może występować o alimenty, jeśli nie jest w stanie się samodzielnie utrzymać.

Po zakończeniu edukacji obowiązek alimentacyjny nie wygasa automatycznie, gdyż może się okazać, że dorosłe dziecko nie może np. znaleźć pracy. W takiej sytuacji może się okazać, że w dalszym ciągu pomoc w formie alimentów jest konieczna. Jednak w niektórych sytuacjach obowiązek alimentacyjny będzie spoczywał na rodzicach dożywotnio, np. gdy dorosłe dziecko jest niepełnosprawne i nie ma możliwości podjęcia pracy. Sąd rozpatrzy, czy dysfunkcja dorosłego dziecka niepełnosprawnego oraz jego sytuacja materialna i możliwości podjęcia pracy itp. pozwolą na samodzielne utrzymanie się.

Pani Tata może zdecydować, czy w dalszym ciągu będzie Panią wspierał finansowo lub to sąd wyda orzeczenie o dalszym obowiązku alimentacyjnym lub jego wygaśnięciu.

Z poważaniem,

Ewa Szymczuk, doradca socjalny w Centrum Integracja w Warszawie

Prawy panel

Sonda

Jak angażujesz się w wybory parlamentarne?

Biuletyn

Wspierają nas