Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Rozliczenie osoby będącej na KRUS

26.08.2016
Autor: Anna

Witam, na jakim picie rozliczam osobę będącą na krusie. nie mającą dochodów, a będącą opiekunem osoby z I grupą inwalidzką, wożącą tą osobe na rehabilitację własnym samochodem?

Szanowna Pani,

W myśl przepisów, z odliczeń podatkowych w ramach tzw. ulgi rehabilitacyjnej może korzystać osoba niepełnosprawna bądź podatnik mający na utrzymaniu osobę niepełnosprawną, której dochód (tj. dochód osób będących na utrzymaniu) nie przekracza 9120 zł w roku podatkowym.

W ramach ww. ulgi można odliczyć m.in. używanie samochodu osobowego, stanowiącego własność (współwłasność) osoby niepełnosprawnej zaliczonej do I lub II grupy inwalidztwa lub podatnika mającego na utrzymaniu osobę niepełnosprawną zaliczoną do I lub II grupy inwalidztwa albo dzieci niepełnosprawne, które nie ukończyły 16. roku życia, dla potrzeb związanych z koniecznym przewozem na niezbędne zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne.

W opisanej sytuacji jedynie osoba z niepełnosprawnością, o ile posiada dochody, np. rentę z tytułu niezdolności do pracy i jest właścicielem lub współwłaścicielem samochodu, mogłaby z ww. odliczenia skorzystać.

Z poważaniem,

Ewa Szymczuk, doradca socjalny w Centrum Integracja w Warszawie

Prawy panel

Sonda

Jak angażujesz się w wybory parlamentarne?

Biuletyn

Wspierają nas